Batony I Przekąski

W tej grupie produktów możemy znaleźć batony i przekąski, które mogą posłużyć nam jako posiłek lub uzupełnienie diety.

Lwią część asortymentu w tym dziale stanowią batony proteinowe. Doskonale sprawdzą się w przypadku, gdy musimy uzupełnić białko po treningu lub nie mamy przygotowanego posiłku. Również przydają się gdy jesteśmy w trasie lub na wyprawie gdzie nie mamy jak i kiedy zjeść normalnego posiłku. Większość z nich zawiera około 30 % białka, śladowe ilości tłuszczu oraz 1,5-2 g cukru. Resztę węglowodanów stanowią poliole. Typowy baton białkowy będzie miał masę 60-100 g i zawierał około 350 kcal / 100 g.

Do kategorii batonów proteinowych należy również zaliczyć takie służące jako zamiennik posiłku. Te mają nawet 500 kcal / 100 g, gdyż oprócz białka zawierają także węglowodany oraz tłuszcz. Idealnie sprawdzą się jako uzupełnienie kaloryczne zamiast gainera. Klasycznym przykładem będzie tutaj baton Booster od Treca.

Batony proteinowe przybierają różne formy – od klasycznych batonów w czekoladzie po „ciastka”, brownie. Występują również w wielu wariantach konsystencji – od jednolitej masy, przez produkty kilkuwarstwowe (na przykład nugat i karmel, a pod czekoladą chrupki sojowe) aż po takie bardzo przypominające typowo sklepowy baton typu Lion, czyli z przekładanym wafelkiem w środku.

Oprócz batonów proteinowych wyróżnić należy też takie po przeciwnej stronie spektrum, czyli batony węglowodanowe. Najczęściej się spotkamy z „flapjackami”, czyli po prostu z batonami owsianymi w różnych wariantach i gramaturach - najczęściej z dodatkiem owoców i/lub polewy, a typowy baton owsiany ma masę ~100 g, a nawet więcej. Świetnie sprawdzą się podczas na przykład wycieczki w góry lub niebiałkowy zamiennik posiłku.

Aktywne filtry