Doktor Fit Blog

Nasiona chia — wartość odżywcza, właściwości i zastosowanie

Chia, lub inaczej szałwia hiszpańska (Salvia hispanica L.) to roślina znana już Aztekom, jednak to w dwudziestym wieku naszej ery zaczęto doceniać wysoką wartość odżywczą jej nasion. Rosnąca popularność nasion chia, sprawia, że zastanawiamy się, czy rzeczywiście warto włączyć je do jadłospisu i jeśli tak, to dlaczego?

today
perm_identity Katarzyna Błaszkowska
remove_red_eye 215 odsłony

Jak przytyć — od czego zacząć?

Chociaż może wydawać się to niemożliwe, zwłaszcza dla osób, które mają za sobą wiele prób odchudzania, przyrost masy ciała to często proces trudny i wymagający zaangażowania. Procesy te z pewnością łączy fakt, że kluczowy jest odpowiedni dobór kaloryczności. Tak jak w przypadku odchudzania istotny jest deficyt, tak w procesie przybierania na wadze zaplanować należy odpowiednią nadwyżkę. Może wydawać się to proste, w końcu dostaje się “przyzwolenie” na jedzenie więcej, w praktyce nie zawsze jest to łatwe.

today
perm_identity Katarzyna Błaszkowska
remove_red_eye 234 odsłony

Fitness Authority Napalm LEAA 9 | Recenzja

@FA Engineered Nutrition® nie zwalnia tempa i mamy kolejną nowość – turbodoładowane o leucynę EAA.

today
perm_identity Doktor Fit
remove_red_eye 136 odsłony

Wpływ żywienia na pracę tarczycy — część 2.

Kontynuując temat żywienia w niedoczynności tarczycy warto podsumować wszystkie istotne informacje i przypomnieć, na co szczególnie należy zwracać uwagę w tej chorobie. Dieta w niedoczynności tarczycy powinna bazować na zasadach racjonalnego odżywiania z uwzględnieniem podaży składników odżywczych dostosowanych do potrzeb danej osoby. Jeśli istnieje potrzeba redukcji masy ciała należy zaplanować odpowiedni deficyt kaloryczny, jednak także w trakcie odchudzania dieta nie powinna wiązać się z niedoborem konkretnych składników pokarmowych.

today
perm_identity Katarzyna Błaszkowska
remove_red_eye 239 odsłony

8 maja – światowy dzień walki z nowotworem jajników

Światowy Dzień Walki z Rakiem Jajnika jest dobrą okazją, aby wspomnieć jak za pomocą odpowiedniego odżywiania zapobiegać temu groźnemu schorzeniu. Nowotwór ten często nie daje o sobie znać przez bardzo długi czas, dlatego ważne jest żeby często się badać oraz zdrowo jeść.

today
perm_identity Jakub Chomej
remove_red_eye 231 odsłony

Wpływ żywienia na pracę tarczycy — część 1.

Ogólnie rzecz biorąc niedoczynność tarczycy, określana także jako hipotyreoza, spowodowana jest niedostatecznym wydzielaniem lub działaniem hormonów produkowanych przez tarczycę. Stan ten może być spowodowany m.in. niedoborem jodu w diecie, chorobą Hashimoto (towarzyszącymi jej procesami zapalnymi), wycięciem gruczołu. Sprawdźmy, jak czynniki żywieniowe wpływają na pracę gruczołu tarczowego.

today
perm_identity Katarzyna Błaszkowska
remove_red_eye 227 odsłony

Jaką rolę pełni witamina B6 i gdzie można ją znaleźć?

Rodzina witamin z grupy B jest dość duża, a dziś poznamy bliżej jedną z nich — witaminę B6. Sprawdźmy, gdzie występuje, ile należy jej spożywać oraz kto może być zagrożony jej deficytem.

today
perm_identity Katarzyna Błaszkowska
remove_red_eye 306 odsłony

Masło orzechowe – które wybrać?

Chociaż nazwa „masło orzechowe” zgodnie z prawem nie może być już stosowana przez producentów, to zdecydowanie określenie to kojarzymy znacznie bardziej aktualnie używane określenie — pasta orzechowa. Nie zmienia to faktu, że zarówno pasta jak i znane nam od lat masło orzechowe to te same produkty, którego dominującym składnikiem są orzechy. Czy warto je spożywać, a jeśli tak to, jakie będzie najzdrowsze?

today
perm_identity Katarzyna Błaszkowska
remove_red_eye 283 odsłony

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Badania profilaktyczne są jednym z ważniejszych elementów dbania o zdrowie. Ich wykonanie z reguły jest proste i nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, a pozwala na szybkie wykrycie i leczenie wielu schorzeń. Może być także sygnałem ostrzegawczym, do tego, by zmodyfikować swój styl życia oraz sposób odżywiania.

today
perm_identity Katarzyna Błaszkowska
remove_red_eye 329 odsłony

Czym jest SIBO i jaką rolę w leczeniu odgrywa dieta?

SIBO to skrót, który ostatnio przewija się dość często. Warto dowiedzieć się zatem, czym jest SIBO. Problem ten może dotyczyć nawet 22% populacji. Jest on częstszy wśród osób, którym towarzyszą inne schorzenia, wśród nich można wskazać IBS, czyli zespół jelita drażliwego, celiakię, chorobę Leśniowskiego-Crohna, marskość wątroby czy niedoczynność tarczycy.

today
perm_identity Katarzyna Błaszkowska
remove_red_eye 365 odsłony

Czosnek – dlaczego warto o nim pamiętać i stosować?

Czosnek pospolity, to popularna roślina, którą powszechnie wykorzystujemy w kuchni. Oprócz walorów smakowych wykazuje ona szereg właściwości o korzystnym wpływie na zdrowie.

today
perm_identity Katarzyna Błaszkowska
remove_red_eye 519 odsłony

Żeń-szeń - właściwości i zastosowanie

Żeń-szeń zaliczany jest do grupy adaptogenów, czyli związków chemicznych, które normalizują funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Przekłada się to między innymi na poprawę koncentracji, większą witalność, lepsze samopoczucie i zwiększoną odporność na stres. Oprócz tego żeń-szeń znany jest ze swoich właściwości immunomodulujących, czyli usprawniające odpowiedź immunologiczną organizmu. Związki zawarte w tej roślinie mają także działanie przeciwutleniające, dzięki czemu chronią organizm przed skutkami stresu oksydacyjnego.

today
perm_identity Katarzyna Błaszkowska
remove_red_eye 470 odsłony