Cooking spray - warto?

O czym mowa?

Może na początek wytłumaczmy czym jest cooking spray. Jest to spray wykorzystywany do gotowania, najczęściej używany podczas smażenia. Zawiera lecytynę spełniającą rolę emulgatora. Ponadto też powinien mieć w składzie gaz napędowy (niejednokrotnie jest to alkohol spożywczy, podtlenek azotu, dwutlenek węgla lub propan). Spray do gotowania jest nakładany na patelnie i inne naczynia kuchenne, aby zapobiec przywieraniu potraw.

No okej, ale po co skoro mamy olej?

Otóż kaloryczność olejów wylewanych ''na oko'' podczas gotowania na patelnie jest na tyle istotna, że może wpłynąć na całościowy bilans kalorii diety. Nawet jeśli używa się do tego łyżki bądź łyżeczki - będzie to dosyć dużo kalorii.

Łyżka oleju ważąca ~11 g, zawiera ~100 kalorii (To tyle co 300 gram truskawek bądź duże jabłko).

Łyżeczka oleju ważąca ~5 g, zawiera ~45 kalorii (To tyle co 150 gram truskawek bądź małe jabłko).

Wynika to z dużej zawartości tłuszczy w 100g danego oleju, które mają wartość 9 kalorii (kcal) na 1g.

Natomiast większość "psikaczy" kuchennych ma mniej energii (kcal) na porcję. Wynika to z ich znacznie cieńszej warstwy na patelni. Są to tak małe ilości że przepisy USA zezwalają na oznaczenie ich jako ''zero kalorii''. Natomiast w Wielkiej Brytanii na opakowaniach istnieje informacja o zawartości „mniej niż 1 kalorii na porcję”.

Konsekwencje zbyt dużej podaży tłuszczu w diecie.

Tłuszcz odgrywa znaczącą rolę w diecie, jednorazowe gotowanie nie wpłynie na jego ilość znacząco. Mając jednak na uwadze fakt że smażymy czy pieczemy coś z dodatkiem olejów (które są prawie w 100% tłuszczem) często, możemy znacznie podbić jego ilość w diecie. Zwłaszcza że Nasza dieta jest bogata w produkty zawierające tłuszcz innego pochodzenia niż oleje. Nierzadko są to tłuszcze nasycone i trans.

Nadmiar tłuszczu w diecie:

  • Zwiększa ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości oraz innych zaburzeń metabolicznych i chorób żywieniowo-zależnych. Wśród tych zaburzeń wymienia się najczęściej: nieprawidłowe stężenie lipidów i lipoprotein we krwi, cukrzycę typu 2, insulinooporność, zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi.
  • Następuje zwiększenie ryzyka rozwoju zaburzeń sercowo-naczyniowych, takich jak nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, choroba niedokrwienna serca, zakrzepica żylna, udary oraz nowotwory różnych narządów, przede wszystkim jelita grubego i piersi.

Podsumujmy

Moim zdaniem, cooking spray jest fajną opcją. Daje możliwość zjedzenia większej ilości kalorii (przydatne na redukcji). Możemy również wpłynąć na zmniejszone spożycie tłuszczów w diecie (nie wykluczajmy ich jednak całkowicie i zadbajmy o dobre źródła ich pochodzenia!). Do tego jest wydajny i dostępny w wielu smakach. Osobiście gustuję w słodkich (czekoladowy), ale są również dostępne smaki nadające się do potraw wytrawnych (chilli, czosnek). Dla niezdecydowanych mamy też spray'e uniwersalne (smak zwykłego oleju roślinnego, olej kokosowy, masła i oliwy z oliwek). A jakie dania Wy bardziej lubicie, słodkie czy słone? Dajcie znać w komentarzach :)

Bibliografia:

  1. Szponar L., Mojska H., Ołtarzewski M., Czy wiesz, ile potrzebujesz tłuszczów?. (red.) Jarosz M. 2019
  2. Tabela wartości odżywczych (https://cloud2x.edupage.org/cloud/TABELA_WARTOSCI_ODZYWCZYCH.pdf?z%3APDDb3bKBXlY%2FWjIPy4GrEnwqpQPbkRKS5bz%2B61bSkv9GuOPTeTEfb6uDNr0VpRuj)

Komentarze ()