Redukcja – „z czym to się je”

Redukcja redukcji nie równa

Na początku należy rozgraniczyć dwie rzeczy. Redukcja u osób z ewidentną nadwagą będzie wyglądała zupełnie inaczej, niż tak zwana „wycinka” u osób, które z siłownią są za pan brat. W tym drugim przypadku będzie to ostatni szlif w dążeniu do wymarzonej sylwetki. W przypadku osób które posiadają wysoki poziom BF (body fat) utrata zbędnych kilogramów to dopiero początek długiej drogi. To właśnie przypadkiem początkujących adeptów sztuki odchudzania zajmiemy się dzisiaj. W naszym sklepie z suplementami diety, klienci często pytają jak poradzić sobie z niechcianą „oponką”. Mam nadzieje, że tym artykułem rozwieję trochę ich wątpliwości.

Od czego zacząć odchudzanie?

Przymierzając się do odchudzania należy przede wszystkim ustalić przyczynę naszej nadwagi. Możliwe bowiem, że nasza tusza to efekt rozregulowanej gospodarki hormonalnej. Warto zatem zrobić podstawowe badania, a wyniki skonsultować z lekarzem, najlepiej endokrynologiem lub dietetykiem klinicznym. Jeżeli okaże się, że nasza tarczyca, trzustka i inne organy pracują bez zarzutu, a wyniki nie wskazują, żeby winne były hormony, należy przyjrzeć się naszemu odżywianiu. Warto zrobić sobie taki dietetyczny rachunek sumienia, zapisując w notesie co oraz kiedy i w jakich ilościach jadamy. Z pewnością, po przeczytaniu takiej listy, pierwsze błędy wyłapiecie sami, nawet bez specjalistycznej wiedzy.

Odżywianie w trakcie redukcji?

Może was zaskoczę, ale nie ma jednego złotego klucza, który pasowałby do wszystkich zamków. Jest wiele modelów żywienia, jedne diety zakładają wykluczenie pewnych składników lub ich ograniczenie. Przykładem może być dieta tzw. tłuszczowa, nazywana inaczej ketogeniczną. Ale jak to? Dieta tłuszczowa na odchudzanie? Tak się da? Oczywiście, że tak i muszę przyznać, że jest to całkiem przyjemny model żywienia. W tym tekście zajmiemy się jednak najbardziej standardowym rozwiązaniem, czyli zbilansowaną dietą dostarczającą wszystkich makroskładników. Ale zanim do tego przejdziemy kilka prostych wskazówek, od czego zacząć zmieniać nawyki żywieniowe.

  • Jedz posiłki o stałych porach.
  • Lepiej mniej, a częściej, nie ograniczaj się do 2 posiłków, jedz 5 – 6 razy dziennie.
  • Nie podjadaj między posiłkami.
  • W miarę możliwości wybieraj produkty nieprzetworzone.
  • Jedz różnorodnie, nie popadaj w monotonię.
  • Unikaj słodzonych napoi, jeżeli to możliwe wybierz wodę.

Ta garść wskazówek, mimo, że mogą wydawać się oklepane, powinna pomóc postawić pierwszy krok w dobrym kierunku. A to ważne by nie przerzucić się gwałtownie z pizzy i coli na przysłowiową marchewkę i szklankę wody. Nagła zmiana stylu odżywiania może być ciężka do dźwignięcia, zarówno psychicznie jak i organizacyjnie. Do tej pory, nie trzeba było ważyć jedzenia, zapisywać co jedliśmy, gotować. Wystarczyło zadzwonić i dostawca przywiózł cieplutki kebab. Z tego względu warto zacząć od stopniowych zmian.

Jem zdrowo i co dalej?

Kolejnym krokiem przy planowaniu odchudzania powinno być ustalenie dziennego zapotrzebowania energetycznego. Jest wiele wzorów, które pozwalają oszacować ile kalorii powinniśmy dziennie spożywać. Ponieważ celem jest redukcja to i tu nie obejdzie się bez cięć. Na początek można uciąć około 300 kcal i obserwować wskazania wagi oraz obwody ciała. Jeżeli masa ciała spada zbyt wolno, należy zwiększyć deficyt kaloryczny. Pamiętajcie jednak, że nie powinniście chudnąć zbyt szybko, jeżeli tak się dzieje to znaczy że coś jest nie tak. Myślę, że optymalne tempo utraty wagi wahałoby się w okolicy 4 kg miesięcznie.

W odchudzaniu kluczowe znaczenie ma odżywianie oraz aktywność fizyczna. W swojej walce z niechcianym tłuszczem można wspomóc się tzw. spalaczami. Nasz sklep z suplementami oferuje szeroki wybór termogeników. Zawsze jednak, staramy się uświadomić klientów, że nie są to magiczne tabletki, które całą robotę zrobią za nas. Spalacz pomoże przezwyciężyć zmęczenie psychiczne spowodowane niskokaloryczną dietą, zwiększy termogenezę, zapewni pobudzenie, podkręci metabolizm oraz ograniczy łaknienie, jednak nawet najlepszy produkt wiele nie zdziała, jeżeli dieta lub trening będą prowadzone na pół gwizdka.

Efekt Jojo

Efekt jojo polega na tym, że w czasie odchudzania szybko tracimy wagę, ale po zakończonej redukcji momentalnie zaczyna przybywać nam kilogramów i ważymy więcej, niż ważyliśmy przedtem. Dlaczego tak się dzieje? To efekt źle prowadzonej redukcji. Najczęściej efekt jojo powodują głodówkowe diety. Chodzi tu o mocno zubożałe w kalorie oraz makro i mikroskładniki jadłospisy, a wręcz chroniczne głodówki. Organizm, pozbawiony kalorii zaczyna zużywać zgromadzony materiał zapasowy, chudniemy, wszystko wydaje się ok. Jednak silny stres wywołany głodówką „uczy” nasz organizm, żeby kumulował jak najwięcej zapasów na taki właśnie wypadek. Wtedy, gdy już skończymy odchudzanie i zaczynamy jeść więcej organizm chce z powrotem odbudować swoje zapasy, nawet z nadwyżką w obawie, że znów może być narażony na głodówkę. Zaczynamy tyć, więc wracamy do diety, która pomogła poprzednio schudnąć. Utwierdzamy tym samym organizm w przekonaniu, że skumulowanie zapasowego tłuszczyku było słuszne i spirala sama się nakręca.

Warto zaznaczyć przy okazji, że nie ma czegoś takiego jak miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej. Organizm w pierwszej kolejności odda mięśnie, których utrzymanie jest kosztem, dopiero w następnej kolejności zacznie konsumować zgromadzony tłuszcz.

Jakie suplementy na spalanie.

Nasz sklep z odżywkami posiada szeroki wybór preparatów wspomagających odchudzanie. Wszystkie produkty w naszym sklepie są bezpieczne i dopuszczone do obrotu. Nie ma obaw, że trafimy na produkt niewiadomego pochodzenia. Sklep z suplementami Doktor-Fit przygotował dla oddzielną kategorię „odchudzanie”, w której znajdziecie wszystkie pomocne w redukcji odżywki.

Komentarze ()