Najsilniejszy booster testosteronu? Test Hi-TEC Black Devil + wyniki badań

Ten produkt cieszy się znakomitą opinią. Mężczyźni którzy stosowali suplement Black Devil pozytywnie odczuwają działanie tego preparatu, chwalą go i chętnie po niego wracają. Nie tylko rewelacyjne opinie klientów wskazują na jego skuteczność. Skład suplementu Black Devil również pozwala ustawić go w zdecydowanej czołówce naturalnych boosterów testosteronu. Wieloskładnikowa formuła synergicznie działających substancji zawarta w produkcie pomaga poprawić samopoczucie zwiększa libido, przyspiesza regenerację, zwiększa pewność siebie i dodaje sił witalnych. Jednak czy naturalne składniki są w stanie wpłynąć na poziom hormonów? Czy Black Devil działa? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Mamy też dla Was skróconą wersje recenzji produktu Black Devil w formie video: https://youtu.be/wflbOOjUWAs

Black Devil test boostera testosteronu

Zanim przejdziemy do prezentacji wyników naszego testu warto przedstawić bliżej preparat osobom które jeszcze o nim nie słyszały. Czy ktoś nie zna Black Devila? Okazuje się, że tak. Chociaż Black Devil cieszy się ogromną popularnością wciąż zdarzają się klienci którzy nie znają tego suplementu. Tym bardziej prawdopodobne jest, że na naszego bloga trafi osoba która nie miała nigdy styczności z tym produktem.

Poznaj skład naturalnego boostera testosteronu

[caption id="attachment_598" align="alignnone" width="900"] Sprawdź produkt Black Devil w sklepie Doktor-Fit[/caption]

Wieloskładnikowa formuła

Suplement diety Hi-TEC Black Devil to starannie opracowana, wieloskładnikowa formuła. W składzie znajdziemy głównie ekstrakty roślinne. W preparacie tego typu nie mogło oczywiście zabraknąć minerałów takich jak cynk oraz magnez w synergicznym połączeniu z witaminą B6. Głównym bohaterem tego produktu jest jednak aminokwas. Mowa rzecz jasna o DAA. DAA czyli kwas D-aparaginowy naturalnie występuje w naszym organizmie głównie w jądrach przysadce oraz podwzgórzu. Należy do grupy aminokwasów endogennych, oznacza to, że jesteśmy w stanie syntetyzować go samodzielnie. Powstaje w cyklu ornitynowym oraz na drodze transaminacji z glutaminianu i szczawiooctanu, jest również produktem pośrednim w cyklu Krebsa. Kwas aparaginowy dostarczamy do organizmu również z pożywieniem, jednak jest on w formie kwasu L-asparaginowego (LAA).

Roślinne ekstarkty

Poza kwasem D-asparaginowym który gra pierwsze skrzypce w składzie tego produktu znalazł się jeszcze ekstrakt korzenia Maki. Działanie tej rośliny zostało docenione już przez rdzennych mieszkańców Peru. Przypisuje się jej działanie między innymi wzmagające popęd i sprawność seksualną zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Ponadto może łagodzić objawy miesiączki oraz menopauzy u pań. U mężczyzn natomiast poprawia ruchliwość plemników oraz zwiększa produkcję nasienia. Ekstrakt z Maki stosowany samodzielnie nie ma jednak udowodnionego wpływu na poziom hormonów. Mimo odczuwalnej poprawy sprawności seksualnej dotychczasowe badanie nie dowodzą jednoznacznie, że Maka jest afrodyzjakiem.

Kolejne składniki to często stosowane w boosterach testosteronu ekstrakt z Buzdyganka (Tribulus Tesrrestris) oraz ekstrakt z Kozieradki (Fenugreek). Ze względu na wysoką zawartość saponin te rośliny chętnie wykorzystywane są w środkach poprawiających libido, afrodyzjakach itp.. W Black Devilu znajduje się również dobrze znane połączenie cynku magnezu oraz witaminy B6. ZMA korzystnie wpływa nie tylko na regenerację i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Zawarty w preparacie cynk pomaga regulować gospodarkę hormonalną, ma też wpływ na jakość nasienia. Szczegółowy skład preparatu zaprezentowaliśmy w tabeli.

skład suplementu diety Black Devil

Jak to jest z tym DAA - badania naukowe

Wspomnieliśmy pokrótce czym jest DAA ale czy według aktualnej wiedzy naukowej ten składnik rzeczywiście wpływa na poziom hormonów? Jeśli chodzi o badania potwierdzające skuteczność kwasu D-asparaginowego najczęściej są przytaczane trzy publikacje. W tym tekście przytoczymy oczywiście wszystkie trzy padania badania. Zaczniemy w kolejności od najświeższego.

Badanie G.D'Aniello 2012r

W tym badaniu naukowcy zastosowali DAA u mężczyzn którzy cierpieli z powodu bezpłodności. Kuracja aminokwasem trwała 90 dni. W tym czasie badacze zanotowali wzrost testosteronu w zakresie od 30 do 60%. Mężczyznom podawano DAA codziennie w ilości 2,66g

Badanie:
G. D’Aniello, S. Ronsini, T. Notari, N. Grieco, V. Infante, N. D’Angel, F. Mascia, M. Fiore, G. Fisher and A. D’Aniello, D-Aspartate, a Key Element for the Improvement of Sperm Quality,Advances in Sexual Medicine, 2012

Badanie Topo Enzy 2009r

Kolejna praca naukowa którą omówimy dotyczyła zdrowych, nietrenujących mężczyzn w przedziale wiekowym 27 - 37 lat.

Badanie:
Topo E, et al. The role and molecular mechanism of D-aspartic acid in the release and synthesis of LH and testosterone in humans and rats. Reprod Biol Endocrinol. 2009 Oct 27;7:120
.

Mężczyzn podzielono na dwie grupy. Pierwszej liczącej 23 osoby podawano codziennie 3,12g DAA. Pozostali otrzymywali placebo. Wyniki sprawdzano w 6 i 12 dniu kuracji oraz 3 dni po zakończeniu badania. Jak się okazuje u mężczyzn którym podawano DAA odnotowano wzrost poziomu testosteronu o 16% po 6 dniach i aż 49%, z poziomu 4,5 do 6,5 ng/ml, po 12 dniach kuracji. Podwyższony poziom testosteronu utrzymywał się również po skończonej kuracji. Badanie prowadzono również na szczurach.

Badanie profesora Nagato 2000r

Ostatnie cytowane przez nas badanie również dowiodło skuteczności DAA w kontekście produkcji testosteronu. Przeprowadził profesor Nagata wraz ze swoim zespołem. Naukowcy sprawdzali w nim jaką rolę w produkcji testosteronu odgrywa ten aminokwas. Wykazano, że ,DAA wpływa na wzrost hormonu luteinizującego, który oddziałuje z komórkami Leydiga w jądrach. Takie działanie pozwala nasilić proces odłączania się łańcucha bocznego od cholesterolu, jest to kluczowa reakcja na drodze syntezy testosteronu.

Badanie:
Nagata Y, Homma H, Lee JA, Imai K: D-Aspartate stimulation of testosterone synthesis in rat Leydig cells. FEBS Letters 2000. 

Wyniki przytoczonych badań są bardzo obiecujące. Trzeba jednak przyznać, że w świecie nauki jest też wiele badań z których wynika, że suplementacja DAA nie ma wpływu na poziom testosteronu. Warto zaznaczyć, że wiek badanych oraz wyjściowy poziom testosteronu nie jest tutaj bez znaczenia. W badaniach które nie dowodziły wpływu DAA na poziom testosteronu badani mężczyźni byli w stosunkowo młodym wieku i jako osoby trenujące wykazywały się wyjściowo wysokim poziomem testosteronu. Można przypuszczać na podstawie dostępnej literatury, że DAA najskuteczniej działa przy niskim poziomie hormonów oraz u mężczyzn starszych. Poza regulowaniem gospodarki endokrynnej DAA pełni bardzo ważne funkcje w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego.

Linki do cytowanych publikacji naukowych znajdziecie na końcu tekstu zachęcamy do zapoznania się 

Nasze wyniki badań hormonów podczas stosowania Black Devil'a

Przechodzimy do tego co interesuje was pewnie najbardziej. Jak Black Devil wypadł w naszym teście. Na początek dwa słowa o tym jak zorganizowaliśmy całe badanie. Zaznaczę na początku że mam 27 lat i jestem osobą trenującą. Łącznie dni z aktywnością fizyczną w tygodniu 6 w tym trzy treningi na siłowni dwa treningi piłkarskie i dzień meczowy. Przed rozpoczęciem suplementacji wykonałem badanie laboratoryjne poziomu hormonów we krwi. Oznaczyliśmy testosteron całkowity, testosteron wolny, prolaktynę oraz kortyzol. Drugie badanie poziomu hormonów wykonałem po trzech tygodniach stosowania Black Devila. Dodatkowo poza badaniami hormonów zbadałem skład ciała. Głównie interesowała nas masa i procent tkanki mięśniowej oraz tłuszczowej. Aby nie wpłynąć na wyniki postanowiłem nie zmieniać nic w swojej diecie, treningu oraz suplementacji.

Pomiar składu ciała

Omówienie wyników zaczniemy od analizy zmian w składzie ciała. Ile udało się zrobić na przestrzeni trzech tygodni z Black Devilem? Trzeba przyznać, że wyniki są zadowalające i przekroczyły nasze oczekiwania. Zanotowano spadek tkanki tłuszczowej o 1,1% nie tracąc przy tym masy mięśniowej. Udało się zatem zrzucić 1,3kg tłuszczu nie tracąc przy tym ani grama mięśni. Warto przypomnieć, że w czasie testu nie zmienialiśmy nic w swoim treningu ani sposobie odżywiania oraz suplementacji. Poniżej zamieszczamy skan wyników pomiaru. Badanie składu ciała wykonaliśmy dzięki uprzejmości fitness klubu Sylwetka.

[caption id="attachment_571" align="alignnone" width="730"]analiza składu ciała 27 Pomiary składu ciała (Robert 27 lat)[/caption]

Do wglądu załączamy pełen przekrój badań z aparatu pomiarowego TANITA:

[caption id="attachment_573" align="alignnone" width="212"]badanie składu ciała Wyniki analizy składu ciała - kliknij aby powiększyć[/caption]

Wyniki poziomu hormonów

Analiza składu ciała napawa optymizmem najważniejsze jednak czy Black Devil wpłyną na poziom hormonów. Poniżej przedstawiamy pełne wyniki obu badań. Warto zwrócić uwagę, że wyjściowy poziom testosteronu, za równo całkowitego jak i wolnego był stosunkowo wysoki. Odpowiednio testosteron całkowity 738,20 ng/dl (norma 249 - 836) i testosteron wolny 18,46 pg/ml (norma 1,00 - 28,28). Wyniki uzyskane po trzech tygodniach suplementacji przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Poniżej zamieszczam screen pełnych wyników.

[caption id="attachment_590" align="alignnone" width="1300"]wyniki badań Zestawienie oryginalnych wyników badań - kliknij aby powiększyć[/caption]

Testosteron wolny w stosunku do wyniku z pierwszego badania wzrósł o 39% i zbliżył się do górnej granicy zakresu referencyjnego. Wzrost poziomu wolnego testosteronu z 18,46 pg/ml przed suplementacją do 25,61 pg/ml w trzecim tygodniu suplementacji robi wrażenie. Podobnie jest w przypadku testosteronu całkowitego. Tutaj wzrost był co prawda mniejszy bo zaledwie o 15% jednak jego poziom wykroczył poza zakres referencyjny. Wzrost poziomu testosteronu całkowitego z 738,20 ng/dl do 852,50 ng/dl.

Dodatkowo poza oznaczeniem poziomu testosteronu całkowitego oraz wolnego zbadaliśmy poziom prolaktyny oraz kortyzolu. Hormon te były w normie jednak w drugim badaniu poziom prolaktyny delikatnie się podniósł. Trzeba przyznać, że takie wyniki są lepiej niż dobre biorąc pod uwagę fakt że mamy do czynienia z suplementem diety opartym o naturalne ekstrakty oraz kwas D-asparaginowy.

Podsumowanie

Suplement diety Bleck Devil wpłyną na poziom testosteronu wolnego podnosząc go o 39% oraz testosteronu całkowitego wzrost o 15%. W brew obiegowej opinii i wnioskom jakie płyną z dostępnych publikacji naukowych, że preparaty tego typu są najskuteczniejsze przy niskim poziomie hormonów i wyższym wieku w naszym przypadku Czarny Diabeł zdał egzamin. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że chociażby ze względu na wielkość próby, nasz test nie ma wartości naukowej. Jednak był to najlepszy dostępny sposób aby wiarygodnie zweryfikować skuteczność tego suplementu. Mam nadzieję że nasz test będzie dla wielu cennym punktem odniesienia.

Jeśli chodzi o subiektywne odczucia z suplementacji Black Devila muszę przyznać że regeneracja była zdecydowanie poprawiona ponadto lepiej się wysypiałem. W czasie suplementacji miałem lepsze samopoczucie, więcej wigoru i pewności siebie. Zauważyłem też wzrost siły podczas treningu.

Dajcie znać w komentarzach co o tym sądzicie. Stosowaliście Black Devila? Jaka jest wasza opinia?

Pełne publikacje zacytowane w artykule znajdziesz tutaj:
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1016/S0014-5793(99)00045-9/full
https://file.scirp.org/Html/1-1990018_24016.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2774316/

Komentarze ()