Aminokwasy rozgałęzione BCAA

Aminokwasy - budowa chemiczna

702px-aminoacidball-svg

Aminokwasy o rozgałęzionym łańcuchu bocznym z ang. branched-chain amino acid, w skrócie BCAA należą do grupy aminokwasów egzogennych. I tu rodzi się pytanie: Czym są aminokwasy egzogenne? Otóż aminokwasy można podzielić na endo i egzogenne. O ile te endogenne nasz organizm jest w stanie syntetyzować samodzielnie to egzogennych musimy dostarczyć mu z zewnątrz np. wraz z pokarmem. Aminokwasy to części składowe białek. Białko, w uproszczeniu, to nic innego jak połączone ze sobą wiązaniami peptydowymi długie, bo złożone z co najmniej 100 aminokwasów, łańcuchy polipeptydowe. Na właściwości białka wpływ ma między innymi kolejność aminokwasów w łańcuchu.

Wszystkich aminokwasów białkowych jest 20. Związki te mają wiele cech wspólnych. Każdy aminokwas na swoich końcach posiada grupę karboksylową (COOH) i aminową (NH2) oraz szkielet węglowodorowy. To co odróżnia je od siebie i nadaje indywidualne właściwości każdemu z aminokwasów to przyłączony do szkieletu łańcuch boczny (na obrazie jako "R"). Jako BCAA wyróżniamy te aminokwasy u których dołączony łańcuch jest dodatkowo rozgałęziony, są to trzy aminokwasy L-Leucyna, L-Izoleucyna oraz L-Walina. Tak w skrócie można scharakteryzować związki jakimi są aminokwasy w kontekście chemicznym.

Które BCAA najlepsze?

Nasz sklep z odżywkami oferuje szeroki wybór BCAA. Klienci często pytają które są najlepsze. Otóż składniki wszędzie będą takie same. Przy wyborze BCAA należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • Zawartość aminokwasów w porcji
  • Proporcję między poszczególnymi aminokwasami.
  • Zawartość innych składników aktywnych
  • Technologia pozyskania
  • Instantynizacja produktu (rozpuszczalność)
  • Smak (w przypadku proszku)

Dlaczego proporcja między aminokwasami jest ważna? Za najistotniejszy aminokwas z grupy BCAA uważana jest leucyna. Najczęściej spotykany jest stosunek 2:1:1 na korzyść leucyny właśnie. I tą opcję uważam za najrozsądniejszą. Warto rozważyć również zakup dostępnych w sprzedaży suplementów o proporcji 4:1:1. Wszystko powyżej nasuwa pytanie czy nie lepiej kupić samą leucynę? Na sklepowych półkach znajdziecie również produkty o nierównym stosunku poszczególnych składników.

Po co mi BCAA?

Aminokwasy BCAA stanowią blisko 30% wszystkich aminokwasów tworzących włókna mięśniowe. W czasie intensywnego wysiłku, kiedy zapasy glikogenu zostają wyczerpane organizm szuka innego źródła energii. Na nasze nieszczęście zanim sięgnie do tkanki tłuszczowej zacznie „spalać” mięśnie. BCAA mogą bowiem być wykorzystane w celach energetycznych. Suplementacja aminokwasami o rozgałęzionym łańcuchu bocznym (BCAA) niesie zatem trzy podstawowe korzyści. Po pierwsze przyspiesza regenerację powysiłkową. Dzięki odpowiedniej podaży aminokwasów BCAA organizm może szybciej odbudowywać uszkodzone w czasie treningu włókna mięśniowe. Po drugie wysokie stężenie aminokwasów BCAA w krwiobiegu działa antykatabolicznie, chroniąc nasze mięśnie przed „spaleniem”. Po trzecie wraszcie stanowią dodatkowe źródło energii w czasie intensywnych treningów pozwalają "wrzucić wyższy bieg".

Kiedy BCAA?

Suplementacja wskazana jest szczególnie w okresie redukcji masy ciała. Przy nisko kalorycznych dietach aminokwasy rozgałęzione pomogą ochronić mięśnie. BCAA nie są suplementem typowo pod siłownię. Świetnie sprawdzą się we wszelkich sportach wytrzymałościowych. W połączeniu z węglowodanami jest to suplement pierwszego wyboru dla biegaczy, rowerzystów czy też piłkarzy. Najlepsza pora przyjmowania BCAA to zdecydowanie okres przed oraz, jeżeli charakter treningu nam to umożliwia, w trakcie wysiłku. Aminokwasy nie wymagają trawienia, nie ma zatem obaw, że żołądek nie poradzi sobie z nimi, nawet w trakcie biegu czy innej aktywności fizycznej. Często słyszy się też, że BCAA powinno się przyjmować po treningu. Z tym nie można się jednak do końca zgodzić. Po skończonej jednostce treningowej mimo wszystko lepiej jest celować w produkty o pełnym aminogramie. Najlepszy oczywiście będzie pełnowartościowy posiłek. W dni nietreningowe nie ma konieczności suplementacji aminokwasami rozgałęzionymi. Wielkość porcji najlepiej jest dobierać pod własną masę ciała. Powinniśmy przyjmować minimum 1 gram aminokwasów rozgałęzionych na 10 kg masy ciała, czyli osoba ważąca 80 kg powinna w porcji jednorazowej dostarczyć 8g BCAA.

Sprawdź ofertę aminokwasów BCAA w naszym sklepie z odżywkami Doktor-Fit.

Komentarze ()