Coś więcej o Agmatynie, DMAA, DMHA

Czym są wymienione związki?

Agmatyna

Agmatyna jest związkiem chemicznym należącym do amin biogennych. Uzyskuje się ją w wyniku odłączenia grupy karboksylowej od argininy. Jej wystarczająco duża ilość w organizmie może wpływać korzystnie na proces lipolizy. Lipoliza jest enzymatycznym procesem rozkładu trójglicerydów. Czyli w skrócie- mając odpowiedni poziom agmatyny, redukcja tkanki tłuszczowej będzie przebiegać korzystniej :) Dodatkowo zauważalny jest wzrost tlenku azotu (NO), który wpływa chociażby na zwiększenie pojemności tlenowej płuc, wpływa pozytywnie na powstawanie nowych cienkościennych naczyń krwionośnych, oraz wykazuje korzystne działanie na pobór glukozy przez komórki mięśniowe.

Dawkowanie agmatyny:

  • Osiągnięcie efektu pompy mięśniowej w suplementacji sportowej – 0,5-1g na dobę.
  • W celach terapeutycznych– 1,3-2,6g na dobę.

DMAA — metyloheksanamina

Metyloheksanamina jest związkiem o wzorze sumarycznym C7H17N, przez ludzi traktowana jako lek wspomagający inhalacje dróg oddechowych. Ma jednak ona jednak jeszcze inne działanie- zwiększa produkcje noradrenaliny, jednocześnie hamując jej zwrotny wychwyt co skutkuje dużym pobudzeniem jak i działaniem termogenicznym (uwalnianie ciepła). Wpływa również na zwiększenie aktywności neuroprzekaźników. Zwiększa ponadto skupienie i koncentracje, hamuje apetyt, jak i zwiększa siłę mięśni.

Jej działanie pozostawia jednak po sobie skutki uboczne:

  • Niepokój
  • Bezsenność
  • Rozdrażnienie
  • Obniżenie nastroju
  • Drażliwość
  • Wzrost ciśnienia tętniczego
  • Przyśpieszenie akcji serca

Metyloheksanamina pomimo korzyści przynosi też wiele skutków ubocznych, została więc wycofana z obrotu. Powodem było niebezpieczeństwo dla zdrowia.

DMHAdimethylhexylamine

Dimethylhexylamine jest to związek należący do grupy amin katecholowych. Uważany za bezpieczniejszy ale równie skuteczny substytut wyżej wymienionej metyloheksanaminy. Zwiększa aktywność psychoaktywną, wpływa korzystnie na pobudzenie układu nerwowego oraz może wpływać na zahamowanie zbyt nadmiernego apetytu. Dodatkowo hamuje uczucie zmęczenia. Może wystąpić jednak zbyt szybkie przyśpieszenie akcji serca, należy zatem uważać z dawkami. Wpływa na stężenie noradrenaliny, jak i dopaminy w ustroju. Dopamina z kolei powoduje większą chęć do działania i przypływ motywacji na treningu.

Dawkowanie dimethylhexylamine:

  • Skuteczna i bezpieczna dawka DMHA to 1 mg/1 kg masy ciała. Zaleca się stosować 30-60 minut przed treningiem, 2-3 godzin od posiłku.

Komentarze ()