Czym jest melatonina i kto powinien ją stosować?

Rytm organizmu

Część procesów w naszym organizmie przebiega rytmicznie, czego przykładem może być zasypianie. Śpimy w nocy, a jemy, pracujemy, poruszamy się w ciągu dnia. Taki naturalny rytm może zostać zaburzony przez różnego rodzaju czynniki. Należą do nich:

    • praca zmianowa,
    • nieregularne pory snu,
    • ekspozycja na światło (wieczorem i w nocy),
    • częste podróże związane ze zmianą stref czasowych.

Zachowanie rytmu dobowego poprawia funkcjonowanie organizmu, pozwala na zachowanie odpowiedniej aktywności umysłowej, fizycznej oraz regenerację. Pomocą w regulacji rytmu dobowego może być stosowanie melatoniny.

Melatonina jest hormonem, który produkowany jest przez organizm człowieka. Wydzielana jest rytmicznie – w ciągu dnia jest jej mało, a w nocy więcej. Hormon ten ułatwia zasypianie i ma pozytywny wpływ na ogólną jakość snu. Słowem, pozwala się wyspać. Zaburzenia rytmu dobowego skutkują niedostatecznym wydzielaniem tego związku. I tu z pomocą przychodzi zażywanie preparatów z melatoniną jako elementu wspomagającego powrót do równowagi.

Jak dawkować?

Z reguły zaleca się stosowanie od 1 do 6 mg melatoniny na około godzinę przed snem.

Czy to bezpieczne?

Melatonina uznawana jest za bezpieczny preparat, gdy stosowany jest zgodnie z zaleceniami. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby stosujące leki na stałe. Stwierdzono interakcje melatoniny z m.in. lekami nasennymi, przeciwpadaczkowymi, przeciwdepresyjnymi czy niektórymi antybiotykami (ryfampicyną), dlatego osoby przewlekle chore powinny skonsultować zażywanie melatoniny z lekarzem.

Melatonina a papierosy i alkohol

Zarówno palenie papierosów jak i picie alkoholu nie jest wskazane w czasie stosowania melatoniny. Palenie może prowadzić do zmniejszenia stężenia melatoniny (i w efekcie braku poprawy), podobnie jest w przypadku alkoholu.

—˜—˜—˜

Bibliografia

1. Tordjman, S., Chokron, S., Delorme, R., Charrier, A., Bellissant, E., Jaafari, N., & Fougerou, C. (2017). Melatonin: Pharmacology, Functions and Therapeutic Benefits. Current neuropharmacology, 15(3), 434–443. https://doi.org/10.2174/1570159X14666161228122115
2. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=1757
3. https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/71289,zaburzenia-rytmu-okolodobowego

Katarzyna Błaszkowska

Z pasji i zawodu jestem dietetykiem klinicznym.

Ukończyłam studia na UWM i Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Obecnie podyplomowo studiuję psychodietetykę.

Powiązane produkty

Komentarze ()