Gotu Kola- roślina o prozdrowotnych właściwościach

Gotu kola (Wąkrotka azjatycka)

Wąkrotka azjatycka (Centella asiatica L.) jest rośliną naturalnie występującą na terenach tropikalnych lub subtropikalnych. Od tysięcy lat wykorzystywana jest na terenie Indii, Chin oraz Afryki, ale występuje również w Australii, Ameryce, Madagaskarze i Malezji. Rośnie ona na terenach wilgotnych przy brzegach zbiorników wodnych, ale także na terenach skalistych.

Surowcem do produkcji suplementu może być zarówno liść jak i łodyga, ale również wyciąg z liści, który charakteryzuje się największym stężeniem wszystkich aktywnych składników.

Skład chemiczny

Głównymi składnikami występującymi w wąkrocie azjatyckiej są pentacykliczne saponiny triterpenowe które są szeroko rozpowszechnione w środowisku naturalnym. Zaliczamy do nich: madekasozyd, azjatykozyd, centellozyd, bramozyd, scefoleozyd, braminozyd, tankunizyd oraz kwas bramnikowy, madekasowy, centelikowy, tankunikowy, azjatykowy.

Wszystkie te związki wytwarzane są w czasie wzrostu i rozwoju rośliny wpływając bezpośrednio na właściwości farmakologiczne produktu.

Poza wymienionymi wyżej związkami chemicznymi wąkrota azjatycka zawiera również flawonoidy, monoterpeny, seskwiterpeny, związki poliacetylenowe oraz cukry (głównie glukoza oraz ramnoza). Warto również wspomnieć, że roślina ta jest bogatym źródłem witamin A, C, E, K oraz magnezu.

Właściwości zdrowotne wąkroty azjatyckiej

Układ nerwowy

Uważa się, że gotu kola pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu. Regularne stosowanie tego suplementu poprawia pamięć, zapobiega depresji oraz zmniejsza niepokój. Wspomaga procesy uczenia się i ułatwia koncentrację. Istnieją dowody, że gotu kola może mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie stanów lękowych u ludzi.

Leczenie ran

Składniki zawarte w gotu koli zwiększają produkcję kolagenu dzięki czemu stymulowany jest proces tworzenia się nowego naskórka oraz gojenia ran
w miejscu zranienia. Triterpenoidy zwiększają elastyczność skóry oraz przyspieszają przepływ krwi przez otaczające naczynia.

Układ sercowo-naczyniowy

Wąkrota azjatycka ma pozytywny wpływ na układ krążenia. Wyciągi z tej rośliny pomagają wzmocnić ściany naczyń krwionośnych oraz stymulują przepływ krwi przez naczynia zwiększając natlenienie różnych części ciała i narządów.

Wyciągi z gotu koli polecane są pacjentom z nadciśnieniem oraz przewlekłą niewydolnością żylną.

Inne pozytywne aspekty stosowania wąkroty azjatyckiej

Dodatkowo roślina ta wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne oraz ma działanie przeciwnowotworowe. Jak pokazują niektóre badania gotu kola może mieć zastosowanie w łagodzeniu objawów cukrzycy oraz kontrolowaniu wartości glikemii. Pozytywnie wpływa na układ pokarmowy.

Bezpieczeństwo suplementacji

Mimo, że spożywanie suplementów na bazie wąkrotki azjatyckiej nie powoduje poważnych skutków ubocznych, zbyt duże ilości tej rośliny mogą spowodować alergię oraz wysypki skórne, nudności, zawroty głowy, senność oraz niestrawność.

Nie zaleca się stosowania gotu koli kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią, a także małym dzieciom. Nie powinna być łączona z aspiryną, kumaryną oraz heparyną.

Rodzaje dostępnych suplementów

Na rynku dostępne są preparaty w proszku, tabletkach, kroplach oraz
w postaci naparów. Badania pokazują, że działanie terapeutyczne wykazuje suplementacja produktem o 10% zawartości składników czynnych.

Komentarze ()