Jak działa l-karnityna?

Działanie l-karnityny

Z punktu widzenia biochemii nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego jak działa l-karnityna. Jest ona niezbędna do transportu długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do wnętrza mitochondriów. Błona mitochondrialna jest bowiem nieprzepuszczalna dla kwasów tłuszczowych o długości 12 i więcej atomów węgla. Dopiero kompleksy tych związków i karnityny mogą przejść do wnętrza mitochondrium, czyli tzw. pieca energetycznego, gdzie w procesie beta oksydacji ulegają "spaleniu". Dlatego mówi się w uproszczeniu, że karnityna spala tłuszcz. Jednak jak to często z uproszczeniami i skrótami myślowymi bywa zostają one wypaczone. Wiele osób przez nieznajomość bądź nie zrozumienie mechanizmu działania l-karnityny mówi, że to produkt który nie działa.

L-karnityna umożliwia pozyskanie energii z tłuszczu, jest silnym przeciw utleniaczem, zmniejsza poziom lipidów we krwi. Poza wymienionym, l-karnityna, pełni szereg innych funkcji w organizmie. Jesteśmy w stanie syntetyzować ją z lizyny oraz metioniny  przy udziale witamin C, B3 i B6 oraz żelaza. L-karnityna występuje naturalnie w pożywieniu a bogatym jej źródłem jest mięso wołowe zawierające do 220mg na 100g. Mimo, że możemy syntetyzować karnitynę oraz dostarczać ją z pokarmem osoby aktywne fizycznie mogą jednak cierpieć na jej niedobory. Dzienne zapotrzebowanie na ten składnik może przekraczać 2 gramy.

Suplementacja l-karnityną

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety zawierających l-karnitynę. Do wyboru mamy kapsułki, proszek, tabletki oraz formę płynną. Możemy suplementować samą l-karnitynę lub w połączeniu ze składnikami które mają wspomagać redukcje wagi. Najczęściej stosowane dodatki z jakimi możecie się spotkać to ekstrakt z zielonej herbaty, chrom, CLA, witamina C. W dni nietreningowe karnitynę najlepiej przyjmować około 30 minut przed posiłkiem w dni treningowe dodatkową porcję l-karnityny około 30 minut przed treningiem. Wybierając suplement należy kierować się przede wszystkim stężeniem l-karnityny na porcję. Wśród dostępnych w naszym sklepie produktów największa zawartość l-karnityny w jednej kapsułce wynosi aż 1500mg. Nie spotkaliśmy się do tej pory z produktem o większym stężeniu na jedną kapsułkę.

Zaletami suplemetowania l-karnityny jest możliwość praktycznie dowolnego łączenia jej z innymi suplementami. W czasie redukcji warto dołączyć do suplementacji również aminokwasy rozgałęzione BCAA, kompleks witamin i minerałów oraz dowolny termogenik, zachęcamy przy okazji do zapoznania się z przygotowanym przez nas rankingiem spalaczy > klik.

Dwa zdania podsumowania :)

Jak działa l-karnityna

L-karnityna przede wszystkim usprawnia metabolizm kwasów tłuszczowych umożliwiając ich spalenie w celu pozyskania energii. Co do mechanizmu działania l-karnityny nie ma żadnych wątpliwości. Jest ona niezbędna do transportu długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do wnętrza mitochondriów. L-karnityna występuje naturalnie w pożywieniu a dobrym jej źródłem jest wołowina. Dzienne zapotrzebowanie na tą substancję jest różne w zależności od wielu czynników  i może sięgać 2g. Chociaż l-karnityna jest substancją o potwierdzonym działaniu, błędem jest natomiast założenie, że suplement wykona całą pracę za nas.

Komentarze ()