Mój elementarz suplementacji

Na trening marsz!

Siłownie w końcu otwarte i można wracać do treningów. Powrót do formy nie powinien zająć nam dużo czasu, w szczególności jeśli podczas, gdy kluby fitness były zamknięte, nie siedzieliśmy bezczynnie oraz nie objadaliśmy się bez opamiętania. Wiele osób na pewno znowu będzie myślało o uporządkowaniu diety, ułożeniu planu treningowego, itd. W ponownym odbudowaniu naszej sprawności fizycznej oraz poprawie wyglądu przydadzą się również suplementy. Aby ułatwić wam ich wybór przygotowałem listę tego, co sam używam i co jest bardzo pomocne w osiąganiu dobrych wyników na siłowni.

Suplementacja

Odżywka białkowa
Moim zdaniem podstawa dla każdego sportowca. Białko stanowi budulec do regeneracji i wzrostu naszych mięśni oraz napędza metabolizm. Nie zawsze jesteśmy w stanie przejeść naszego zapotrzebowania na białko, więc warto jest je uzupełniać odżywką. Osobiście stosuję izolat.

Odżywka węglowodanowa
Bardzo łatwa forma uzupełnienia glikogenu po treningu oraz stymulowania wyrzutów insuliny po treningu, która wykazuje silne działanie anaboliczne. Oczywiście można to zastąpić czymś słodkim, np. żelkami, ale jeśli ktoś, tak jak ja, nie ma apetytu po treningu, to wypicie takiej odżywki będzie zdecydowanie lepszą opcją.

Witaminy i składniki mineralne
Odpowiednio zbilansowana dieta powinna zaspokajać zapotrzebowanie na wszystkie mikroskładniki, jednak pamiętajmy, że przy wzmożonej aktywności fizycznej jesteśmy bardziej narażeni na niedobory, ponieważ nasz organizm jest mocniej eksploatowany i wymaga większej ilości składników odżywczych.

Jod
Jeden z pierwiastków odpowiadających za prawidłową pracę tarczycy, która odpowiada za tempo naszego metabolizmu. W naszej diecie często brakuje ryb i często głównym źródłem jodu jest sól jodowana. Warto więc uzupełnić naszą suplementację w jod, szczególnie jeśli rzadko spożywamy owoce morza.

Cynk
Również wspomagający pracę tarczycy, ale też reguluje poziom hormonów płciowych.

Selen
Tak jak jod jest jednym z podstawowych pierwiastków odpowiadających za wydzielanie hormonów tarczycy, a jego spożycie w naszej codziennej diecie jest zazwyczaj znikome.

Chrom
Nie tylko łagodzi apetyt ale wpływa pozytywnie na gospodarkę cukrową poprzez regulowanie wydzielania insuliny.

Tyrozyna
Aminokwas wchodzący w skład hormonów tarczycy. Skutecznie przyspiesza metabolizm oraz ułatwia utratę tkanki tłuszczowej.

Kreatyna
Uzupełnienia ATP w komórkach mięśniowych, ułatwia nawodnienie mięśni oraz dostarcza energii do ich odbudowy, dzięki czemu poprawiamy swoją regenerację.

Booster azotu
Na przykład cytrulina, AAKG/arginina. Nie tylko poprawiają pompę mięśniową, ale też przyczyniają się do odbudowy bilansu azotowego, dzięki czemu wzrasta potencjał anaboliczny. Osobiście zalecam stosowanie przed i po treningu.

Witamina D
Substancja o wszechstronnym działaniu poprawiającym min. odporność oraz wchłanianie niektórych składników odżywczych. W naszym klimacie jesteśmy mocno narażeni na jej niedobór więc warto ją suplementować.

Omega 3
Wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego, obniża ryzyka wystąpienia miażdżycy oraz chorób wieńcowych.

Ekstrakt z ostropestu i karczocha
Wspomagają pracę wątroby oraz regulują przepływ żółci. Pamiętajmy, że od zdrowia tego organu w dużej mierze zależy stan ogólny organizmu.

Ashwagandha
Obniża poziom kortyzolu oraz ułatwia zasypianie. Redukuje stres oraz podnosi poziom testosteronu.

Oczywiście do tej listy można dopisać jeszcze wiele suplementów, jednak ja kierowałem się tym, po czym osobiście czuję się najlepiej i co sam stosuję.

Komentarze ()