NAC, czyli N-acetylocysteina

O czym mowa?

Acetylocysteina – organiczny związek chemiczny, N-acetylowa pochodna L-cysteiny o działaniu mukolitycznym. A tak po naszemu jest to przemieniona wersja cysteiny, czyli aminokwasu posiadającego siarkę.

Korzyści wynikające z suplementacji

  • Zwiększona siła mięśni. Badanie w którym została podana N-acetylocysteiny zwiększało siłę zmęczonych mięśni. Zmęczenie było spowodowane stresem oksydacyjnym.
  • N-acetylocysteina może przyczyniać się do magazynowania odpowiednich ilości GSH (Glutation, γ-glutamylocysteinyloglicyna ) na drodze kilku mechanizmów, między innymi zapewniając cysteinę do biosyntezy GSH i bezpośrednio usuwając reaktywne cząsteczki tlenu. NAC nie przechodzi przez omięsną, ani nie zwiększa stężenia całkowitego GSH we krwi, ale zmniejsza utlenianie GSH we krwi po wysiłku fizycznym.
  • N-acetylocysteina wykazuje efekt usuwania wolnych rodników. Zapobieganie zaburzeniom czynności mięśni spowodowanych rodnikami przez usuwanie wolnych rodników uzasadnia uzyskane wyniki nad zmęczeniem przepony u zwierząt.
  • Suplementacja daje również efekty, jakimi są lepszy przepływ krwi lub polepszenie czynności oddechowej zarządzanej przez centralny układ oddechowy.
  • Wpływa pozytywnie na budowę ciała poprzez zwiększanie masy mięśniowej.
  • Pomaga chronić przed uszkodzeniem wątroby.
  • Niektóre badania wykazały, że czas wykonywania czynności (utrzymując 80% maksymalnego ciśnienia pojawiającego się w poprzek przepony podczas oddychania z obciążeniem) w przypadku zdrowych ludzi może być wydłużony dzięki podaniu NAC.
  • N-acetylocysteina może pomóc pacjentom cierpiących na obturacyjne bezdechy senne, które polegają na wielokrotnym występowaniu podczas snu epizodów niewystarczającego lub zupełnego braku przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

Suplementacja zalecana i stosowana jest ponadto do leczenia chorób dróg oddechowych przebiegających z wydzielaniem gęstej wydzieliny oskrzelowej, wymagającej rozrzedzenia jak i również mukowiscydozy.

Dawkowanie

Przyjmowana jako suplement zalecana jest w dawce 150mg/dobę.

Dawkowanie w leczeniu chorób oddechowych:

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 14 lat - do 600 mg na dobę.
Dzieci w wieku od 6 do 14 lat - do 400 mg na dobę.
Dzieci w wieku od 2 do 6 lat - do 300 mg na dobę.

Dawkowanie w mukowiscydozie:

Dzieci w wieku powyżej 6 lat - do 600 mg na dobę.
Dzieci w wieku od 2 do 6 lat - do 400 mg na dobę.

Zapraszamy do wypróbowania NAC z naszego sklepu

Komentarze ()