Przedtreningówki... Czy warto je stosować?

Jak to jest z suplementami typu pre workout. Czy warto stosować przedtreningówki? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? To nie jedyne pytania związane z preparatami przeznaczonymi do stosowania przed treningiem na które dziś odpowiemy.

Znacie to uczucie kiedy po dobrym treningu wasze mięśnie są nabrzmiałe, wyraźnie zarysowane, a na przedramionach pojawiają się żyły? Z dumą przeglądacie się w lustrze na siłowni mówiąc sobie w myślach - dobra robota! Pierwsze oryginalnie otagowane fotki na insta lecą prosto z szatni... #leonidas #polishboy #gymfreak #bodybuilder. Ach gdyby każdy trening był tak udany. Własnie w takim celu powstały przedtreningówki... a przynajmniej w takim celu większość osób je stosuje. Jednak pobudzenie, koncentracja, uczucie pompy mięśniowej oraz zwiększona wydolność to nie jedyne korzyści płynące ze stosowania preworkoutów.

Co dają nam przedtreningówki i czy warto je stosować?

Pompa mięśniowa - prekursory tlenku azotu

Poproszę coś dobrego na pompę. Tak najczęściej zaczyna się dialog klienta ze sprzedawcą. Wiele osób, jeśli nie zdecydowana większość korzysta z przedtreningówek głównie w celu uzyskania efektu tzw. pompy mięśniowej. Czym jest właściwie ten efekt i co za niego odpowiada? Odpowiedzialne za pompę mięśniową są zawarte w suplemencie przed treningowym składniki takie jak np. arginina lub cytrulina a konkretniej mówiąc tlenek azotu którego prekursorami są wspomniane składniki. Tlenek azotu pozwala zwiększyć światło naczyń krwionośnych co przekłada się na lepsze ukrwienie pracujących mięśni. Ponadto jeżeli nasz poziom BF (body fat) nie jest przesadnie wysoki zaobserwujemy efekt waskularyzacji. Silnie ukrwione mięśnie stają się pełniejsze, wręcz nabrzmiałe, czujemy je wyraźnie. Poprawia to nasze samopoczucie i utwierdza w przekonaniu, że wykonaliśmy solidny trening.

Jednak pompa mięśniowa ma również inną pomijaną często zaletę. Dzięki temu, że więcej krwi dociera do pracujących mięśni są one lepiej zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze. Dzięki czemu są wstanie dłużej pracować oraz szybciej się regenerować. Odpowiednia ilość tlenu pomaga również zapobiegać powstawaniu zakwasów. Dlatego jak widzicie pompa to tylko pozytywny efekt uboczny. Mały gratis do znacznie ważniejszej funkcji jaką w przed treningówkach odgrywają prekursory tlenku azotu.

Pobudzenie i koncentracja

Większość przedtreningówek zawiera stymulanty takie jak np. kofeina. Zapewniają one dzięki temu odpowiednie pobudzenie w czasie treningu. opóźniają uczucie zmęczenia co pozwala trenować dłużej na pełnych obrotach. Wiadomo cięższy trening = więcej uszkodzeń włókien mięśniowych które zregenerują się mocniejsze. Właściwa koncentracja i skupienie na treningu również korzystnie wpływa na jego efektywność. Lepsze czucie mięśniowe pozwala dokładniej przepracować dany mięsień. Składniki zawarte w przedtreningówkach wspomagają pracę układu nerwowego. Warto pamiętać, że ciężki trening to wysiłek nie tylko dla mięśni.

przedtreningówka zorn

Wydolność - długi trening na pełnych obrotach

To jak długo będziemy wstanie efektywnie trenować jest mocno indywidualną sprawą. Zależy od naszych predyspozycji oraz stopnia wytrenowania i kondycji. Można jednak odpowiednio wspomagając swój organizm poprawić swoją wydolność. Jako przykład składnika który korzystnie na nią wpływa można śmiało podać beta alaninę. Beta alanina jest jednym z substratów w syntezie karnozyny. Suplementacja beta alaniną poprawia kondycję. Neutralizuje działanie kwasu mlekowego. Dzięki niej zakwasy nam nie straszne. Dobrze zregenerowany organizm szybciej gotowy jest do kolejnej jednostki treningowej.

Kreatyna w przedtreningówce - czy warto?

Suplementy diety które używamy przed treningiem składają się w większości z składników których działanie odczuwamy natychmiast np. kofeina. Z kreatyną jest nieco inaczej. Oby odczuć korzyści z suplementacji kreatyną należy przyjmować ją przez dłuższy okres. Tak aby odpowiednio wysycić nią mięśnie. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat kreatyny odsyłamy do wcześniejszego wpisu > klik

nitrobolon przedtreningówka z kreatynąOsobiście preferuje przedtreningówki bez dodatku kreatyny w składzie. Uważam, że lepiej jest suplementować ją jako oddzielny produkt. I patrząc na składy oferowanych przedtrenigówek nie jestem chyba w tej opinii odosobniony. Większość pre workoutów nie zawiera kreatyny w składzie.

Czy stosować przedtreningówkę w dzień nietreningowy?

W dni nietreningowe nie ma potrzeby stosować preparatu przed treningowego. Sugeruje to z resztą nazwa pre workout / przedtreningówka. Jednak w zależności od składu produktu i ilości stymulantów można rozważyć opcję przyjęcia jednej porcji w dzień nietreningowy. Niektóre przedtreningówki szczególnie te z kreatyną w składzie oraz bez kofeiny których jest niewiele, nadają się do stosowania z powodzeniem również w dni bez treningu. Warto zaznaczyć, że od przedtraningówek dobrze jest robić sobie przerwy, nie stosować ich cały czas. Unikniemy wtedy konieczności zwiększania porcji by dalej odczuwać pozytywne działanie. Osobiście uważam, że przedtreningówka powinna być naszym asem w rękawie kiedy mamy słabszy dzień, albo brak odpowiedniej motywacji do treningu. W dodatku stosowana sporadycznie wystarczy na dłużej.

A czy przedtreningówkę warto brać po treningu?

Zapytany o to pół roku temu zdecydowanie odpowiedziałbym że nie, natomiast moja opinia w tej kwestii uległa zmianie. Co raz bardziej przychylam się do opcji przyjmowania dodatkowej porcji pre workoutu po wykonanym treningu. Jednak jeśli Twoja przedtreningówka to hardcorowy pobudzacz raczej bym odpuścił i wrzucił potreningowo samą cytrulinę. Dostarczenie prekursorów tlenku azotu jak mówiliśmy wcześniej pozwala na rozszerzenie naczyń krwionośnych a co za tym idzie lepszego zaopatrzenia mięśni w składniki odżywcze i tlen. Poza tym porcja przyjęta po treningu pozwoli dłużej cieszyć się uczuciem pompy mięśniowej.

Na co zwrócić uwagę wybierając przedtreningówkę?

Wybór przedtreningówki powinniśmy zacząć od postawienia sobie pytania czego konkretnie oczekujemy od takiego suplementu. Czy bardziej zależy nam na pobudzeniu czy raczej chodzi o lepszą pompę mięśniową. Jeżeli zależy nam na pobudzeniu i koncentracji powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zawartość kofeiny w porcji oraz obecność takich składników jak tyrozyna, żeń-szeń, tauryna, guarana, oraz witaminy z grupy B. W przypadku kiedy szukamy dobrego preparatu na pompę mięśniową powinniśmy sprawdzić czy odżywka zawiera argininę lub cytrulinę, najlepiej oba te składniki. W jakich występują ilościach i formach chemicznych. na jednych podziała bowiem lepiej AAKG na drugich arginina w formie HCl. Dobrze jeśli suplement zawiera też inne składniki wzmacniające efekt pompy np. ekstrakt z buraka. Istotnym składnikiem przedtreningówek jest również beta alanina której zawartość w porcji powinna wynosić minimum 2g. Wybierając przedtreningówkę istotne też jest rodzaj treningu jaki wykonujemy. Inny pre workout sprawdzi się na siłowni inny na macie a jeszcze inny na basenie.

Co nam dają przedtreningówki - podsumowanie

Podsumowując preparaty przedtreningowe pozwalają wykonać intensywniejszy trening. Zapewniają pobudzenie i koncentrację. Zwiększają wydolność i możliwości tlenowe organizmu. Opóźniają uczucie zmęczenia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Wywołują efekt pompy mięśniowej, który działa motywująco oraz mobilizująco. Poprawiają czucie mięśniowe. Przedtreningówki pomagają również odżywić i dotlenić pracujące mięśnie co przekłada się na lepszą regenerację. Sprawdź ofertę przedtreningówek w Doktor-Fit

Gdy ktoś pyta mnie: Jak działa przedtreningówka?:

jak działa przedtreningówka

Korzyści jakie daje stosowanie przedtreningówki:

  • Zwiększona wydolność
  • Pobudzenie
  • Koncentracja
  • Lepsze czucie mięśniowe
  • Dłuższy i intensywniejszy trening
  • Pompa mięśniowa
  • Motywacja do treningu
  • Odżywienie i dotlenienie mięśni
  • Lepsza regeneracja

A wy stosujecie przedtreningówki? Jaka waszym zdaniem powinna być idealna przedtreningówka? Dajcie znać w komentarzach.

Komentarze ()