Suplementacja w e-sporcie

Kluczowe dla zrozumienia problemu jest uświadomienie sobie, jaką pracę musi wykonać gracz komputerowy aby osiągnąć level pro w swojej dyscyplinie i utrzymywać niezmiennie wysoki poziom. Wiąże się to z wielogodzinnymi treningami, opracowywaniem taktyk i ograniem z drużyną. Poza godzinami spędzonymi przed komputerem zawodnik powinien posiadać pewne predyspozycje do uprawiania e-sportu. Do cech pożądanych u gracza komputerowego z pewnością zaliczymy refleks, podzielność uwagi, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji oraz analitycznego myślenia, a także nienaganną koordynację psychoruchową. Wzmożony wysiłek psychiczny w przypadku gamerów wiąże się ze wzmożonym zapotrzebowaniem na niektóre składniki.

Suplementacja w e-sporcie jest bez wątpienia uzasadniona, ale czy suplementy dla graczy komputerowych różnią się czymś od pozostałych. Otóż nie, jak na razie na ryku suplementów nie ma produktów dedykowanych gamerom. Podejmowane są, chociaż dość nieudolnie, próby stworzenia linii produktów gamingowych. Mowa o "CFX The Pro Gamer". Błędem tego preparatu jest brak kompleksowego podejścia do problemu sulementacji w e-sporcie. Mimo przekombinowanego składu jest to kiepski "power up", chociaż producenci zarzekają się, że przy jego opracowaniu brało udział morze specjalistów. Dla kogoś kto siedzi w temacie suplementów nie ciężko zauważyć, że to przeciętny preparat pobudzający okraszony niezłym marketingiem. Chociaż sam produkt wyszedł przeciętny to za samo podjęcie zagadnienia i krok w dobrą stronę pomysłodawcom należy się plus. Odżywki dla graczy komputerowych to bez wątpienia przyszłościowy i wart uwagi temat.

Jakie odżywki dla gracza?

Biorąc pod uwagę wspomniany wyżej rodzaj wysiłku i specyfikacje dyscyplin e-sportowych można wyselekcjonować kilka suplementów na które gracze powinni zwrócić szczególną uwagę. Odżywki dla graczy można umownie podzielić na 2 grupy. Do pierwszej zaliczymy wszystkie te, które stosowane doraźnie wspomogą wytężoną pracę umysłu, poprawią koncentrację i opóźnią uczucie zmęczenia w czasie długich rozgrywek. Przede wszystkim guarana (opcjonalnie można korzystać z kofeiny kofeina), preferowana forma podania ampułki ze względu na wygodę, żele węglowodanowe, koncentraty napoju izotonicznego, tyrozyna (preferowana n-acetylo l-tyrozyna). Druga grupa to produkty, które warto włączyć do stałej suplementacji w celu między innymi lepszej regeneracji i pracy układu nerwowego. Wyszczególnimy tu między innymi kwasy omega3, magnez, witaminy z grupy B, luteinę, witaminę A, czy też GABA. Dlaczego taki dobór suplementów? Postarajmy się to nieco objaśnić.

O ile obecność na naszej liście stymulantów takich jak guarana czy kofeina łatwo zrozumieć, niektóre suplementy mogą wydawać się zbędne. Czy aby na pewno... żele węglowodanowe stosowane między innymi przez biegaczy są szybkim źródłem węglowodanów. Dostarczają zatem glukozy niezbędnej do funkcjonowania układu nerwowego. Pobudzenie i energie do gry mamy zabezpieczone... po co tyrozyna? Jest potrzebna do prawidłowego przesyłania impulsów z mózgu do mięśni. Pomoże skupić uwagę, wzmaga czujność, poprawia koncentrację, pomaga radzić sobie ze stresem. Do pełni szczęścia brakuje odpowiedniego nawodnienia, w czasie wielogodzinnych rozgrywek idealnie sprawdzi się izotonik (zdecydowanie lepiej niż cola).

Suplementacja w e-sporcie - czy to konieczne?

Oczywiście stosowanie suplementów nie jest warunkiem koniecznym, ale jest nieocenionym wsparciem na drodze do osiągnięcia celu sportowego, w tym przypadku e-sportowego. Wiele osób może uznać, że to przesada i wymysł producentów odżywek. Wystarczy jednak zrozumieć, że zawodowy e-sportowiec podobnie jak zawodowy piłkarz, czy biegacz poddaje swój organizm ponad przeciętnemu wysiłkowi, dlatego posiada ponad przeciętne zapotrzebowanie na niektóre składniki.

A jakie jest wasze zdanie na ten temat? Dajcie znać w komentarzu czy według Was e-sport jest na równi ze sportami tradycyjnymi i co sądzicie o suplementacji w e-sporcie. Jakie wy polecilibyście odżywki dla graczy.

Komentarze ()