Suplementacja w sporcie. Jak działa cytrulina?

Cytrulina jest jednym z trzech aminokwasów endogennie wytwarzanych w ustroju człowieka z ornityny i karbamoilofosforanu w cyklu mocznikowym. Odgrywa ona ważną rolę w organizmie, ale w przeciwieństwie do niektórych aminokwasów nie jest wykorzystywana do budowy białek. Cytrulina jest również prekursorem argininy- aminokwasu naturalnie występującego w organizmie odpowiedzialnego za syntezę tlenku azotu, który z kolei odpowiada za efekt tak zwanej pompy mięśniowej.

Jak działa cytrulina?

Cytrulina jak wcześniej wspomniano bierze udział w procesie cyklu mocznikowego, który prowadzi do neutralizacji i detoksykacji szkodliwego amoniaku. Produktem końcowym tego cyklu jest mocznik, którego organizm pozbywa się wraz z moczem. Suplementacja cytruliną prowadzi również do podwyższenia współczynnika pH w naszym ustroju przez co wpływa na opóźnienie i zmniejszenie występowania zakwasów po treningu.

Suplementacja cytruliną powoduje zmniejszenie uczucia zmęczenia po wysiłku co wpływa pozytywnie na efekty treningów. Jest preparatem szczególnie stosowanym przez kulturystów ze względu na występowanie pompy mięśniowej. Efekt ten uzyskujemy przez rozszerzenie naczyń krwionośnych i regulację przepływu krwi przez naczynia. Dzięki temu poprawia się sprawność metabolizmu, a także zmniejsza ilość czasu potrzebnego na regenerację po wysiłku.

Suplementacja cytruliną prowadzi do większego wysycenia argininą, niż bezpośrednia suplementacja sama argininą. Wynika to z różnic w sposobie w jaki organizm przetwarza i pochłania argininę i cytrulinę. Arginina podlega dość skomplikowanej drodze trawienia, przechodząc przez wątrobę i jelito cienkie nim zostanie uwolniona, natomiast cytrulina może bezpośrednio dostać się do krwioobiegu. Połączenie cytruliny z argininą powoduje szybkie i najefektywniejsze podniesienie stężenia argininy we krwi oraz zdecydowanie lepiej wpływa na aktywację syntezy tlenku azotu. Połączenie tych dwóch suplementów przyczynia się do obniżenia poziomu ciśnienia krwi, zmniejszenia poziomu cholesterolu, a także zmniejszenia poziomu amoniaku w naszych mięśniach.

Cytrulina, arginina oraz ornityna współdziałają w organizmie tworząc tlenek azotu. Jest on bezsprzecznie jedną z najważniejszych cząsteczek odpowiedzialnych za utrzymanie naczyń krwionośnych w dobrej kondycji.

Gdzie możemy znaleźć cytrulinę?

Cytrulina występuje przede wszystkim w suplementach diety, natomiast warto pamiętać, że naturalnie występuje również w żywności. Jednym z najbogatszych źródeł cytruliny jest arbuz, ale duże jej ilości zawierają również ogórki oraz melony.

Rodzaje suplementów

W suplementach dostępne są dwie główne formy cytruliny, do których zaliczamy:

L-cytrulinę

L-cytrulina jest naturalną formą cytruliny. Mimo, że organizm może wytworzyć ją samodzielnie, dodatkowa suplementacja, zwłaszcza u osób aktywnych fizycznie może przynieść znaczące korzyści w wydajności naszego ciała.

Jabłczan cytruliny

Jabłczan cytruliny - jest to połączenie cytruliny i innego związku zwanego jabłczanem. Dodatkowa cząsteczka kwasu jabłkowego odgrywa znaczącą rolę w cyklu Krebsa, dzięki któremu organizm wytwarza energię. Zjonizowana forma kwasu jabłkowego (jabłczan) występuje jako produkt pośredni w cyklu kwasu cytrynowego (cykl Krebsa).

Suplementacja tymi preparatami daje duże efekty, natomiast warto zaznaczyć, że w większości suplementów częściej znajdujemy jabłczan cytruliny.

Cykl Krebsa (cykl mocznikowy, ornitynowy)

Cykl Krebsa jest jednym z podstawowych procesów zachodzących w naszym organizmie. Nazwany jest również cyklem ornitynowym, ze względu na jeden z głównych elementów zachodzących reakcji - ornitynę.

Ornityna- jest jednym z niebiałkowych aminokwasów endogennie wytwarzanych w organizmie. Przede wszystkim wykorzystywana jest do syntezy mocznika. Odpowiada za aktywację karbamoilotrasferazy ornitynowej oraz syntazy karbamoilofosforanowej - substratów do produkcji karbamidu. Warto zwrócić także uwagę na główny aktywator cyklu mocznikowego Krebsa - glutaminę, wytwarzaną w wątrobie.

Cykl Krebsa przebiega w mitochondriach i cytoplazmie komórek wątroby. Pośredniczą w nim trzy aminokwasy (ornityna, cytrulina, arginina) przekształcające się jeden w drugi przez przyłączenie dwóch cząsteczek amoniaku i jednej cząsteczki dwutlenku węgla, a odłączenie jednej cząsteczki mocznika. Do syntezy jednej cząsteczki mocznika w cyklu Krebsa, potrzebne są trzy cząsteczki kwasu adenozynotrifosforowego (ATP) (dwie cząsteczki do syntezy karbamoilofosforanu i jedna cząsteczka do syntezy argininobursztynianu). Podczas procesu, do którego przeprowadzenia potrzebne są dwie cząsteczki ATP z amoniaku i dwutlenku węgla powstaje karbamoilofosforan. Następnie następuje kondensowanie karbamoilofosforanu z grupą ornityny i w ten sposób powstaje cytrulina. Sama cytrulina natomiast, jest w stanie reagować z kwasem asparaginowym i w tym procesie powstaje związek nazywany kwasem argininobursztynowym. Z pomocą cząsteczek ATP kwas ten zostaje rozłożony do kwasu fumarowego i argininy.

Zaburzenia cyklu mocznikowego

Zaburzenia cyklu mocznikowego mogą utrudnić wydalanie toksycznego amoniaku z organizmu. Suplementacja L-cytruliną może pomóc w leczeniu niektórych zaburzeń cyklu mocznikowego przez ułatwienie eliminacji amoniaku z organizmu i zapobieganie gromadzeniu się go.

Dawkowanie cytruliny

Zaleca się dawkowanie 3-5 gramów L-cytruliny dziennie lub około 8 gramów jabłczanu cytruliny dziennie. Dawka uzależniona jest od postaci jaką przyjmujemy uwzględniając, że 1,75 g jabłczanu cytruliny dostarcza 1g L-cytruliny, natomiast pozostała część to jabłczan.

Korzyści z suplementacji cytruliną

  • Opóźniony ból mięśniowy zwany zakwasami,
  • Lepszy skurcz mięśni,
  • Lepsza wydolność,
  • Możliwość zwiększenia objętości treningowej,
  • Obniżenie ciśnienia,
  • Ochrona układu sercowo-naczyniowego,
  • Zwiększenie tlenku azotu,
  • Lepsze ukrwienie mięśni,
  • Lepsze i dłuższe wysycenie argininą,
  • Zwiększenie produkcji hormonu wzrostu.

Powiązane produkty

Komentarze ()