Suplementy diety, o tym się nie mówi

Ukryte działanie suplementów diety

Dziś odkryjemy przemilczany obszar działania suplementów diety... zanim jednak przejdziemy do sedna, muszę się przyznać, że tytuł tego krótkiego felietonu to delikatny "klikbajt". Suplementy diety, o tym się nie mówi... Wiele osób pewnie pomyślało sobie, że producenci suplementów diety ukrywają przed nami jakąś straszną prawdę o swoich produktach. Jesteście ciekawi co tak na prawdę mam na myśli?

Już we wstępie wspomniałem o tym jak korzystny wpływ na naszą kondycję mają suplementy diety i jak chętnie producenci się tym chwalą w reklamach. Zupełnie przemilczany pozostaje jednak aspekt niezwykle korzystnego działania suplementów diety w samym mobilizowaniu do aktywności fizycznej. Można to określić jako działanie placebo, chociaż nie będzie to do końca trafne. Chodzi o działanie motywujące osoby stosującej suplementy diety do sumiennego treningu i trzymania się planu żywieniowego. Mechanizm jest tu prosty - skoro zainwestowałem określoną kwotę pieniędzy w odżywki to nie chce zmarnować potencjału jaki stwarza ich stosowanie. Dlatego stosując suplementy rzadziej zdarzy się odpuścić trening albo zjeść tak zwany cheat meal. Nastawienie psychiczne jest niezwykle ważne i pozwala wytrwać w treningu. Szczególnie silnie ten efekt działa u osób które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z suplementacją. Wymieniając w opisach różnych odżywek ich działanie w zasadzie przy każdym produkcie należałoby dodać jeszcze jeden myślnik "silnie zwiększa motywację".

Działanie motywujące suplementów diety jest niedoceniane. Zwiększona chęć do działania, pozytywne nastawienie do treningu i skrupulatne przestrzeganie diety by w pełni wykorzystać moc suplementów - takie podejście przekłada się na faktyczne rezultaty. Rola motywacji w treningu jest znana nie od dziś, wiele osób poszukuje inspiracji do ciężkich ćwiczeń i rygorystycznej diety. Stąd też tak duża popularność profili o tematyce fitness / bodybuilding. Tam ludzie mogą zobaczyć zmaterializowany cel do którego dążą. Suplementy również nas motywują wiele osób zdaje się jednak tego nie zauważać.

Efekty od pierwszej porcji

Efekt już po jednej miarce suplementu? Nie, znacznie szybciej! Często sięgając po suplementy udaje się przełamać stagnacje i znów zacząć progresować. Z pewnością w skutek chociażby przyspieszenia regeneracji. Entuzjazm i motywacja które zaczynają się już w momencie zakupu odżywek ma tu jednak niewątpliwie swój duży udział. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że efekt zwiększonej motywacji i chęci do treningu występuje jako pierwszy. Zaczyna działać na nas zanim jeszcze otworzymy puszkę kreatyny. Planując suplementację rozmyślamy jak ułożyć trening co zmienić w odżywianiu, żeby wszystko chodziło jak w zegarku. Zaczynamy się w ten sposób nakręcać. A wzbudzone w ten sposób pozytywne emocje i energia przekładają się na silną motywację do treningu który, w połączeniu z odżywianiem i suplementacją, owocuje oczekiwanymi rezultatami.

Suplementy diety czy odżywki?

Warto przy okazji wspomnieć o samym nazewnictwie. Czy można postawić znak równości między odżywkami a suplementami diety? Czym różnią się te dwa określenia? O których produktach można mówić odżywki i dlaczego? Nie ma w zasadzie jednoznacznej odpowiedzi na te pytania. W niektórych przypadkach można postawić znak równości pomiędzy tymi dwoma określeniami i używać ich zamiennie w odniesieniu do danego produktu. Chociaż należy pamiętać, że pojęcie suplementy diety jest w tym wypadku pojęciem szerszym od samych odżywek. To znaczy że odżywkę można nazwać suplementem diety ale nie zawsze suplement diety można nazwać odżywką. W mowie potocznej za równo klienci naszych sklepów stacjonarnych jak i nasi doradcy suplementacji  korzystają z tych określeń wymiennie. Każdy w końcu wie o co chodzi.

Jeśli jednak chcemy być aż nadto skrupulatni należałoby posługiwać się w tej kwestii pewnym umownym podziałem. Otóż odżywkami możemy nazwać wszystkie te preparaty które głównie dostarczają składników odżywczych takich jak węglowodany, białka lub tłuszcze. W przypadku innych produktów takich jak np. kreatyna lub kofeina należałoby użyć sformułowania suplement diety. Dlaczego tak? Odżywki, dajmy na to węglowodanowo-białkowe typu Gainer, poprzez dostarczenie składników odżywczych zapewniają nam energię w postaci kalorii i "odżywiają" nasz organizm. Mówiąc wprost są źródłem podstawowych składników pokarmowych i można się nimi najeść. Suplementem diety raczej się nie najemy. Słyszeliście kiedyś żeby ktoś powiedział: "ale się nażarłem tym tribulusem dziś już nic w siebie nie wepchnę" (red. tak wiemy, słowo "wepchnę" w zestawieniu z tribulusem może brzmieć dwuznacznie). Pamiętajcie że kwestia używania sformułowania suplementy i odżywki jest jednak dość umowna i nie będzie wielką gafą powiedzieć odżywka np. o guaranie w shotach.

Podsumowanie

Pozytywne nastawienie i chęć do treningu pomaga osiągnąć zdecydowanie lepsze rezultaty. Działanie motywujące suplementów diety jest niedocenionym elementem wspomagającym walkę o wymarzoną sylwetkę. Nastawienie mentalne odgrywa bowiem niebagatelną rolę w sporcie. Zwiększona motywacja związana ze stosowaniem suplementów diety występuje niezależnie od rodzaju stosowanego produktu. Wprowadzenie suplementacji mobilizuje do aktywności fizycznej, jest dodatkową motywacją do sumiennego trzymania się ustalonej diety.

Zachęcam również do zapoznania się z artykułem na temat Aminokwasów rozgałęzionych BCAA

Komentarze ()