Jak rosną mięśnie?

Jak rosną mięśnie?

Na samym wstępie warto zastanowić się nad budową mięśni. Można je podzielić na dwie grupy: gładkie i poprzecznie prążkowane. Nas interesować będzie ta druga grupa - mięśnie poprzecznie prążkowane. Dlatego umówmy się, że od tej pory mówiąc o mięśniu i opisując jego budowę mam na myśli właśnie mięśnie prążkowane. Mięśnie zbudowane są z mikrowłókien zdolnych do skurczu które tworzą swego rodzaju pęczki. Każdy pęczek otacza błona (omięsna), zebrane razem pęczki tworzą brzusiec mięśnia. Nasze ulubione bicepsy, czyli mięśnie dwugłowe, swoją nazwę zawdzięczają temu że posiadają dwa brzuśce.

Wyróżniamy dwa rodzaje włókien budujących mięśnie szkieletowe. Włókna wolno i szybko kurczliwe. Te pierwsze (wolno kurczliwe) zdolne są długiej i ciężkiej ale powolnej pracy. To zdecydowanie długodystansowcy. Włókna szybko kurczliwe natomiast  mogą wykonywać prace dynamicznie jednak charakteryzują się dużą podatnością na zmęczenie. Ten rodzaj włókien można z kolei porównać do sprinterów. Tyle tytułem krótkiej charakterystyki mięśni. Myślę, że to pozwoli nam lepiej zrozumieć jak rosną mięśnie.

Mięśnie nie rosną na treningu

Aby nasze mięśnie rosły organizm musi mieć pewien bodziec. Potrzebuje dowodu na to, że warto inwestować cenną energię w dalszy rozrost, kosztownej w utrzymaniu, tkanki mięśniowej. Jednym słowem nasz organizm chce mieć dokładnie tyle mięśni ile jest mu potrzebne. Wszystko więcej będzie dla niego tylko zbędnym kosztem. Idealnym bodźcem stymulującym do rozwoju tkanki mięśniowej jest trening. Należy jednak pamiętać, że mięśnie nie rosną na treningu. Podczas wykonywanych pod odpowiednim obciążeniem ćwiczeń dochodzi do drobnych uszkodzeń włókien mięśniowych. To w czasie regeneracji po wysiłku organizm odbudowuje straty. Nadbudowując uszkodzone włókna tak by były mocniejsze, zdolne wytrzymać obciążenia jakim są poddawane na treningu. Wygląda na to, że powiedzenie "jak boli to rośnie" ma w sobie ziarno prawdy. Obolałe mięśnie regenerują się odbudowując uszkodzone włókna, stają się tym samym większe i silniejsze - po prostu rosną.

Do uszkodzeń włókien mięśniowych dochodzi w głównej mierze podczas rozciągania, pod ciężarem, napiętego mięśnia. Im bardziej zwarte i mniej elastyczne włókna tym łatwiej ulegną uszkodzeniu. Zważywszy na powyższe warto zastanowić się czy gdy naszym celem jest hipertrofia mięśni rozciąganie przed treningiem jest wskazane. Należy też pamiętać, że regeneracja wymaga czasu dlatego trenowanie kilka dni z rzędu tych samych partii mięśniowych może przynieść więcej szkód niż pożytku. Mówi się, że duże grupy mięśniowe takie jak mięśnie grzbietu czy nóg potrzebują dłuższej przerwy między kolejnymi sesjami treningowymi niż np. biceps. Wydaje się to dość logiczne.

Budowa mięśni to długotrwały proces.

Wiemy już, że mięśnie rosną w czasie gdy odpoczywamy, regenerujemy uszkodzenia powstałe w czasie treningu. Żeby organizm mógł odbudować powstałe szkody potrzebuje odpowiednich warunków. Przede wszystkim potrzebuje budulca, który stanowią aminokwasy oraz energii, którą może pozyskać np. z węglowodanów lub tłuszczów. Dlatego odpowiednia kaloryczność posiłków i zawartość w nich poszczególnych makroskładników jest kluczowa przy budowaniu masy mięśniowej. I wcale nie znaczy, że im więcej tym lepiej. Jeżeli dostarczymy więcej energii niż zużywamy powstałą nadwyżkę organizm odłoży w postaci materiału zapasowego. Dlatego dietę należy bilansować indywidualnie. Kolejną sprawą jest wspomniana wcześniej odpowiednia podaż aminokwasów. Źródłem tego niezbędnego budulca jest rzecz jasna białko. Dlatego zapotrzebowanie na ten makroskładnik u osób trenujących znacznie wzrasta. Często nie jesteśmy w stanie zaspokoić zapotrzebowania na proteiny z diety. W takim przypadku z pomocą przychodzą odżywki wysokobiałkowe. Istotna jest też odpowiednia podaż witamin i minerałów ze względu na prawidłowy przebieg procesów biochemicznych zachodzących w naszym ciele.

Jak widać budowanie mięśni to proces złożony. Nie wystarczy tylko ciężko trenować. Bardzo ważny jest odpowiedni odpoczynek, ponieważ to w czasie regeneracji mięśnie mogą odbudować się większe i silniejsze. Niezbędna jest też właściwie zbilansowana dieta dostarczająca potrzebnej do wzrostu energii oraz makro i mikro składników. Mam nadzieję, że ten krótki wpis pomógł wam odpowiedzieć na pytanie jak rosną mięśnie. :)

Komentarze ()