Zdrowie

Tarczyca - często zapominana, a tak ważna!

Myśląc o gubieniu tkanki tłuszczowej, nie należy myśleć jedynie o ujemnym bilansie kalorycznym. Jest on niezbędny do utraty wagi ale nie zapominajmy, że nasz metabolizm w końcu dostosuje się do naszego spożycia. Ciągłe i długotrwałe zmniejszanie kaloryczności diety będzie prowadziło nie tylko do spowalniania przemiany materii, ale również do niedożywienia oraz zaburzenia pracy niektórych organów, w tym tarczycy.

today
perm_identity Jakub Chomej
remove_red_eye 369 odsłony

Wątroba twój przyjaciel

Dzisiaj chciałbym poruszyć często pomijany temat, jakim jest zdrowie wątroby. Większość osób trenujących na siłowni głównie skupia się na planie treningowym, technice i ilość spożywanych makroskładników. I bardzo dobrze, są to ważne rzeczy, których nie należy pomijać. Jednak może nadejść taki moment, w którym nasze efekty zahamują, nie będziemy mogli ani zrzucić tłuszczu, ani przybrać na masie. Zaczną się problemy ze wzdęciami, brakiem apetytu, zmęczeniem. To pierwsze sygnały, które może nam dawać wątroba.

today
perm_identity Jakub Chomej
remove_red_eye 358 odsłony

Cukrzyca i jej skórne objawy

Cukrzyca jest to grupa chorób metabolicznych charakteryzujących się przewlekłą hiperglikemią wynikającą z zaburzenia wydzielania i/lub działania insuliny. Prowadzi do zaburzenia metabolizmu wszystkich makroskładników, ale głównie węglowodanów.

today
perm_identity Karina
remove_red_eye 210 odsłony

Znaczenie receptorów androgenowych

Po kilku latach chodzenia na siłownie i po rozmowach z trenującymi można zauważyć, że zdecydowana większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważną rolę w kontekście budowy mięśni odgrywają hormony. Większość bywalców siłowni wie jedynie to, że aby urosnąć trzeba podnieść poziom testosteronu. Oczywiście jest to prawda, ale podwyższone stężenie testosteronu to nie wszystko, ponieważ niewiele on zdziała jeżeli nie jest on wykorzystywany.

today
perm_identity Jakub Chomej
remove_red_eye 551 odsłony

Czym jest niedokrwistość, część 2

Ostatnio przedstawione zostało ogólne pojęcie niedokrwistości, jej stopnie, wpływ na zdrowie oraz bliżej poznano najczęstszy jej typ jakim jest niedokrwistość z niedoboru żelaza. Dzisiaj zwrócę uwagę na niedokrwistość wynikającą z niedoboru witaminy B12 (kobalamina) jak i witaminy B9 (kwas foliowy).

today
perm_identity Karina
remove_red_eye 274 odsłony

Czym jest niedokrwistość, część 1

Niedokrwistość jest to sytuacja, w której występuje niższe stężenie Hb we krwi obwodowej, niż wynikałoby to z wartości referencyjnych dla grupy wiekowej i płci pacjenta. Widoczne jest obniżenie masy krwinek czerwonych w ustroju obliczanej w stosunku do masy ciała/powierzchni ciała.

today
perm_identity Karina
remove_red_eye 227 odsłony

Witamina C, prawoskrętna czy lewoskrętna ?

Czym jest witamina C? Witamina C jest mieszanką kwasu L-askorbinowego oraz L-hydroaskorbinowego. Jest niezbędna do funkcjonowania organizmów żywych w tym człowieka i musi zostać dostarczona z pożywieniem. Głowna mowa jest o kwasie L-askrobinowym, często uważanym za lewoskrętny. Błąd ten pojawił się zapewne z oznaczenia ''L''. Skrót ''L'' wywodzi się z łacińskiej nazwy ''laevus'', która po przetłumaczeniu na polski oznacza lewy. Określenie te odnosi się jednak do konfiguracji atomów, a mianowicie tego że grupa hydroksylowa (OH) kwasu L-askorbinowego znajduje się po lewej stronie.

today
perm_identity Karina
remove_red_eye 174 odsłony

Magnez u sportowców

Magnez jest zatem bardzo istotny w diecie sportowca, czasami dieta (zwłaszcza jeśli jesteśmy na redukcji) może okazać się niewystarczająca w zapewnieniu odpowiedniej ilości tego pierwiastka. Warto wtedy wspomóc się suplementacją aby uniknąć niedoborów.

today
perm_identity Karina
remove_red_eye 181 odsłony

Krótko o znaczeniu hormonów w sporcie: Testosteron.

Testosteron jest hormonem androgennym, produkowanym w jądrach. Jest męskim hormonem płciowym odpowiedzialnym głównie za rozwój cech męskich. Jest odpowiedzialny za poziom libido, nastrój i samopoczucie, jego poziom może wpływać na owłosienie skóry, a jego niedobór może mieć wpływ na rozwój osteoporozy. U mężczyzn głównie jest produkowany przez śródmiąższowe komórki Leydiga w jądrach a u kobiet przez jajniki, korę nadnerczy i łożysko. Produkcję męskiego hormonu płciowego stymuluje hormon luteinizujący wydzielany przez przysadkę.

today
perm_identity Jakub Chomej
remove_red_eye 639 odsłony

Krótko o znaczeniu hormonów w sporcie: Hormon wzrostu

Hormon wzrostu, zwany inaczej somatotropiną, jest hormonem, który stymuluje i pobudza wzrost tkanek naszego organizmu. Nasila procesy syntezy białek oraz podziału komórek. Co to oznacza? Oznacza to, że jest to jeden z hormonów odpowiedzialny za regenerację naszego organizmu oraz jego wzrost. Za jego produkcję odpowiedzialna jest przysadka mózgowa. Stymuluje on wytwarzanie w wątrobie insulinopodobnego czynnika wzrostu-1 (IGF-1), który to właśnie, jest jednym z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za wzrost min. naszych mięśni.

today
perm_identity Jakub Chomej
remove_red_eye 373 odsłony