Krótko o znaczeniu hormonów w sporcie: Testosteron.

Czym jest testosteron?

Testosteron jest hormonem androgennym, produkowanym w jądrach. Jest męskim hormonem płciowym odpowiedzialnym głównie za rozwój cech męskich. Jest odpowiedzialny za poziom libido, nastrój i samopoczucie, jego poziom może wpływać na owłosienie skóry, a jego niedobór może mieć wpływ na rozwój osteoporozy. U mężczyzn głównie jest produkowany przez śródmiąższowe komórki Leydiga w jądrach a u kobiet przez jajniki, korę nadnerczy i łożysko. Produkcję męskiego hormonu płciowego stymuluje hormon luteinizujący wydzielany przez przysadkę.

Znaczenie w sporcie

Testosteron w sporcie jest jednym z najbardziej kluczowych hormonów. Jest jednym z hormonów o najsilniejszym działaniu anabolicznym oraz posiada również właściwości lipolityczne. Oznacza to, że będzie nasilał syntezę białek co będzie pozytywnie wpływać na budowę masy i siły mięśni oraz będzie wspomagał spalanie tkanki tłuszczowej. Wysoki poziom testosteronu również wpłynie pozytywnie na nastrój i chęć do treningu.

Jak podnieść jego poziom?

Istnieje wiele czynników wpływających na poziom testosteronu we krwi. Najważniejsze z tych, na które mamy wpływ to:

  • Stres
  • Aktywność fizyczna
  • Dieta
  • Sen
  • Suplementacja

Stres i odpoczynek

Pod wpływem wzmożonego stresu wzrasta poziom kortyzolu we krwi co negatywnie wpływa na poziom testosteronu. Wysoki poziom męskiego hormonu będzie sprawiał też, że w sytuacjach stresowych mniej się denerwujemy i stres nie jest tak bardzo odczuwalny. Stajemy się bardziej pewni siebie. Warto w ciągu dnia zwolnić, jak najmniej się spieszyć, nie odkładać nic na ostatnią chwilę oraz zadbać o odpoczynek i odpowiednią ilość snu. Im spokojniejszą mamy głowę, tym wyższy testosteron.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna, a w szczególności trening siłowy ,podobnie jak w przypadku hormonu wzrostu, będzie pozytywnie wpływał na wydzielanie testosteronu. Jest to reakcja organizmu na konieczność zwiększenia syntezy białek oraz adaptacji do obciążeń.

Dieta

Dieta wysokobiałkowa oraz wysokokaloryczna oraz bogata w magnez, cynk i witaminę B6 również wpłynie na zwiększenie ilości testosteronu. Ważne aby zadbać by nie doprowadzić do żadnych niedoborów ponieważ może mieć to wpływ na pogorszenie stanu zdrowia, co z kolei doprowadzi do spadku stężenia tego hormonu.

Suplementacja

Warto zaopatrzyć się w suplementy zawierające witaminę B6, cynk oraz magnez a także Boostery testosteronu, które zawierają w sobie min. saponiny, które uczestniczą w syntezie hormonów płciowych, dzięki czemu są w stanie skutecznie ponieść poziom testosteronu nawet o 30%.

Podsumowując

Jak najmniej stresu w ciągu dnia, odpowiednia dieta, trening siłowy oraz odpowiednia ilość snu wspomagane odpowiednią suplementacją są w stanie zadbać o odpowiedni poziom androgenów w naszym organizmie co pomoże nam osiągać lepsze i szybsze efekty na siłowni. Pomoże nam to również utrzymać wysoką jakość zdrowia fizycznego oraz psychicznego.

Komentarze ()