Wątroba twój przyjaciel

Na wstępie...

Dzisiaj chciałbym poruszyć często pomijany temat, jakim jest zdrowie wątroby. Większość osób trenujących na siłowni głównie skupia się na planie treningowym, technice i ilości spożywanych makroskładników. I bardzo dobrze, są to ważne rzeczy, których nie należy pomijać. Jednak może nadejść taki moment, w którym nasze efekty zahamują, nie będziemy mogli ani zrzucić tłuszczu, ani przybrać na masie. Zaczną się problemy ze wzdęciami, brakiem apetytu, zmęczeniem. To pierwsze sygnały, które może nam dawać wątroba.

Filtr toksyn

Wątroba jest dość specyficznym organem, ponieważ to przez nią przechodzą praktycznie substancje, które spożywamy. Można powiedzieć, że jest to taki filtr zapobiegający nagromadzaniu się toksycznych substancji w naszym organizmie.  Oprócz tego, wątroba odpowiada również za metabolizm hormonów i żółci. Jest to organ wielofunkcyjny, bez którego nie możemy żyć i dlatego powinniśmy o nią dbać.

Regeneracja?

No ale zaraz, przecież wątroba "się regeneruje". Tak, to prawda, ale większość osób używających tego terminu nie wie tak na prawdę, co on oznacza. Narząd ten po wycięciu jego części jest w stanie się odbudować, ale uszkodzenia miąższu nie są tak samo regenerowane. Znaczne naruszenie wątroby może doprowadzić do jej zwłóknienia, które jest nieodwracalne. Do takiego stanu może doprowadzić nadmierne spożywanie alkoholu, niektóre leki, ale również nieprawidłowy styl życia oraz dieta. Wątroba po usunięciu jej fragmentu się odnowi, ale jeśli regularnie będziemy ją niszczyć i zatruwać, to nie damy jej na to szansy.

Sygnały niedomagania wątroby

Ciężkie choroby wątroby mogą charakteryzować się takimi objawami jak np.:

- Znaczne osłabienie
- Brak apetytu
- Bóle głowy i brzucha
- Wymioty
- Świąd skóry
- Zażółcenie powłok skórnych oraz oczu
- Jasny, odbarwiony kał

W takim wypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Jak o nią zadbać?

Wróćmy jednak do tematu dbania o wątrobę. Nawet jeśli nie męczą nas żadne objawy, warto zadbać o jej zdrowie. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, tym bardziej, że często ostatnim ratunkiem dla naszego życia może być przeszczep wątroby.

W takim razie jak możemy poprawić stan zdrowia naszego filtra? Oprócz racjonalnego odżywiania możemy wspomóc się suplementami zawierającymi zioła. W szczególności warto zwrócić uwagę na ostropest plamisty, mniszek lekarski oraz karczoch. Rośliny te wspomagają pracę wątroby poprzez ułatwienie jej detoksykacji oraz wydzielanie i odpływ żółci. Jeśli chodzi o regeneracje wątroby, warto też stosować n-acetylocysteinę (NAC).

Pamiętajmy, że nie tylko ilość spożywanej energii i ilość treningów ma wpływ na nasze zdrowie. Dbajmy także o zdrowie naszych narządów wewnętrznych, bo jeśli one nie będą prawidłowo pracować, to nigdy nie osiągniemy zamierzonych efektów.

Komentarze ()