Witamina C, prawoskrętna czy lewoskrętna ?

Czym jest witamina C?

Witamina C jest mieszanką kwasu L-askorbinowego oraz L-hydroaskorbinowego. Jest niezbędna do funkcjonowania organizmów żywych w tym człowieka i musi zostać dostarczona z pożywieniem.

Głowna mowa jest o kwasie L-askrobinowym, często uważanym za lewoskrętny. Błąd ten pojawił się zapewne z oznaczenia ''L''. Skrót ''L'' wywodzi się z łacińskiej nazwy ''laevus'', która po przetłumaczeniu na polski oznacza lewy. Określenie te odnosi się jednak do konfiguracji atomów, a mianowicie tego że grupa hydroksylowa (OH) kwasu L-askorbinowego znajduje się po lewej stronie.

Zaś witamina C jest prawoskrętna, to wynika ze skręcenia płaszczyzny światła spolaryzowanego w prawo. Istnieje kwas askorbinowy, który skręca płaszczyznę światła spolaryzowanego w lewo i jest lewoskrętny (kwas D-askorbinowy), ale nie wykazuje właściwości witaminy C, więc witaminą C nazwać go nie można.

Funkcje witaminy C

  • Jest antyoksydantem, jest w stanie neutralizować reaktywne formy tlenu jak i ich pochodne.
  • Wpływa na regenerowanie przeciwutleniaczy hydrofobowych z ich postaci rodnikowych.
  • Wpływa na zahamowanie peroksydacji makroskładników i kwasów nukleinowcyh.
  • Bierze udział w biosyntezie: kolagenu, adrenaliny, karnityny i hormonów steroidowych.
  • Wspomaga wchłanianie Ca i Fe.
  • Wspomaga przyswajanie żelaza niehemowego.
  • Zakłada się że skraca czas trwania chorób układu oddechowego, jest też wykorzystywana w profilaktyce przeziębień.

Zapotrzebowanie na witaminę C

Zapotrzebowanie dorosłego mężczyzny ~ 75-90 mg dziennie.

A zapotrzebowanie dorosłej kobiety ~ 60-75 mg dziennie.

Kwas askorbinowy wchłania się w 70-80% u osób bez nałogów. Wchłanianie następuje w jelicie cienkim i dwunastnicy. Zapotrzebowanie na tę witaminę jest uwarunkowane płcią, wiekiem jak i stanem fizjologicznym. Osoby aktywne fizycznie, palące, w przewlekłym stresie, kobiety w ciąży jak i posiadające różne jednostki chorobowe.

Suplementacja witaminą C

Możliwość przyjmowania witaminy C w formie suplementu to też fajna opcja, zwłaszcza dla osób z większym zapotrzebowaniem.

Powiązane produkty

Komentarze ()