Znaczenie receptorów androgenowych

Hormony a trening

Po kilku latach chodzenia na siłownie i po rozmowach z trenującymi można zauważyć, że zdecydowana większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważną rolę w kontekście budowy mięśni odgrywają hormony. Większość bywalców siłowni wie jedynie to, że aby urosnąć trzeba podnieść poziom testosteronu. Oczywiście jest to prawda, ale podwyższone stężenie testosteronu to nie wszystko, ponieważ niewiele on zdziała jeżeli nie jest on wykorzystywany.

O tym jak działa testosteron i jak skutecznie podnieść jego poziom napisałem w poprzednim artykule, a w tym postaram się rozszerzyć nieco temat.

Rola receptorów androgenowych

Aby hormon wywołał reakcję anaboliczną musi zadziałać on na znajdujące się na komórkach mięśniowych receptory. Działają one jak przyciski wywołujące szereg reakcji prowadzących do wzrostu, a hormony są tym co je aktywuje. Mechanizm ten jest kluczowy i bez niego możemy zapomnieć o budowie siły i masy mięśniowej.

Tak więc, w wielkim skrócie, aby budować mięśnie potrzebne są nam hormon oraz receptor. Jeżeli będziemy mieli za mało hormonu a dużo wrażliwych receptorów, nie będziemy wykorzystywać w pełni naszego potencjału do wzrostu. Z drugiej strony, w przypadku gdy stężenie testosteronu będzie wysokie, ale receptorów będzie za mało, wtedy podnoszenie poziomu hormonów nie będzie przynosiło korzyści, a wręcz odwrotnie. Niewykorzystany testosteron będzie przekształcany w estradiol, co będzie w sporcie efektem niepożądanym.

Co możemy zrobić aby poprawić czułość naszych receptorów?

Zakładając, że dbamy o prawidłową dietę, suplementację (w szczególności może tu pomóc ZMA i boostery testosteronu) oraz odpowiednią ilość snu to musimy jeszcze pamiętać o treningu. To co będzie najskuteczniejsze w celu poprawy wrażliwości i gęstości naszych receptorów to rozciąganie oraz przedłużona faza ekscentryczna. W takim wypadku najlepszy byłby trening FST-7, jednak jest on przeznaczony dla osób zaawansowanych. Dla początkujących trenujących lub średnio zaawansowanych, skupienie się na fazie ekscentrycznej (opuszczaniu ciężaru) i rozciąganiu trenowanych mięśni w zupełności wystarczy. Mogło by się wydawać, że to niewiele ale to naprawdę pomaga.

Znajomość procesów budowania mięśni na poziomie komórki jest bardzo ważna przy planowaniu treningu i przy układaniu diety. Pamiętajmy by rozwijać naszą wiedzę, bo gdy ona wzrasta, rosną z nią nasze mięśnie.

Komentarze ()