
Mango afrykańskie. Jak działa i czy warto suplementować?
Święta i po świętach. Zapewne wielu z nas podczas tego weekendu nie żałowało sobie jedzenia; kiełbasy, żurku, serniczków itd., a co za tym idzie przybyło kilka kilogramów. Oczywiście większość z tego, to woda oraz treść pokarmowa zalegająca jeszcze w jelitach. Jednak jeśli się nie ruszaliśmy i jeszcze po świętach dojadaliśmy to, co zostało, to mogło się zdarzyć, że trochę tłuszczu nam się odłożyło. Jak możemy się tego pozbyć? Z pomocą przychodzi bohater dzisiejszego artykułu: ekstrakt z afrykańskiego mango.

Białko serwatkowe - podstawy raz jeszcze
WPC? WPI? A może WPH? Temat na pewno był już omawiany tysiące razy, ale myślę, że czasami warto sobie przypomnieć takie podstawy. Nasza wiedza cały czas się rozwija, dochodzą nowe zagadnienia i kolejne akapity do już opisanych spraw. Trzeba ciągle aktualizować.

Suplementacja w sporcie. Jak działa cytrulina?
Cytrulina jest jednym z trzech aminokwasów endogennie wytwarzanych w ustroju człowieka z ornityny i karbamoilofosforanu w cyklu mocznikowym. Odgrywa ona ważną rolę w organizmie, ale w przeciwieństwie do niektórych aminokwasów nie jest wykorzystywana do budowy białek. Cytrulina jest również prekursorem argininy- aminokwasu naturalnie występującego w organizmie odpowiedzialnego za syntezę tlenku azotu, który z kolei odpowiada za efekt tak zwanej pompy mięśniowej.

Coś więcej o Agmatynie, DMAA, DMHA.
Agmatyna jest związkiem chemicznym należącym do amin biogennych. Uzyskuje się ją w wyniku odłączenia grupy karboksylowej od argininy. Jej wystarczająco duża ilość w organizmie może wpływać korzystnie na proces lipolizy. Lipoliza jest enzymatycznym procesem rozkładu trójglicerydów. Czyli w skrócie- mając odpowiedni poziom agmatyny, redukcja tkanki tłuszczowej będzie przebiegać korzystniej :) Dodatkowo zauważalny jest wzrost tlenku azotu (NO), który wpływa chociażby na zwiększenie pojemności tlenowej płuc, wpływa pozytywnie na powstawanie nowych cienkościennych naczyń krwionośnych, oraz wykazuje korzystne działanie na pobór glukozy przez komórki mięśniowe.

Beta-alanina - kondycja i wytrzymałość
Beta-alanina jest aminokwasem endogennym, wytwarzanym w wątrobie, ale możemy ją również dostarczyć do naszego organizmu wraz z pożywieniem. Jest ona jednym z najlepiej przebadanych suplementów. Bierze udział w budowie białek, a co ważniejsze zwiększa poziom karnozyny w mięśniach, przez co zwiększa wydolność, wytrzymałość oraz efektywnie pomaga budować masę mięśniową. Znana jest z charakterystycznego swędzenia i mrowienia po jej użyciu.

Gotu Kola- roślina o prozdrowotnych właściwościach
Wąkrotka azjatycka (Centella asiatica L.) jest rośliną naturalnie występującą na terenach tropikalnych lub subtropikalnych. Od tysięcy lat wykorzystywana jest na terenie Indii, Chin oraz Afryki, ale występuje również w Australii, Ameryce, Madagaskarze i Malezji. Rośnie ona na terenach wilgotnych przy brzegach zbiorników wodnych, ale także na terenach skalistych.

Guarana - to warto wiedzieć!
Guarana (Paullinia cupana) jest rośliną pochodzącą z Amazonki. Zwyczajowo jest nazywana guaraną od gorzko-kwaśnego napoju sporządzanego z jej nasion. Guarana najczęściej stosowana jest jako środek pobudzający, ze względu na zdecydowanie większą ilość kofeiny niż sama kawa. W składzie zawiera również stymulanty takie jak teobromina i teofilina wpływające na ośrodkowy układ nerwowy (OUN).

Suplementacja witaminą D u sportowców
Witamina D w organizmie człowieka pełni funkcję prohormonu, która pod wypływem działania UVB syntetyzowana jest w ludzkiej skórze. Może być ona również dostarczana do organizmu wraz z dietą lub na drodze suplementacji. Zaliczana jest do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Trening późnym wieczorem? Z jakiej przedtreningówki skorzystać?
Niekiedy się zdarza, że musimy wykonać trening w godzinach wieczornych bądź późniejszych. W celu uniknięcia problemów ze snem, powinniśmy wykluczyć preworkout'y bazujące na kofeinie. Zatem po co możemy sięgnąć, aby zwiększyć nasz perfomance treningowy?

Najlepszy preworkout? Stwórz swój własny stack
Mnogość "przedtreningówek" na rynku suplementów może czasem wywołać zawroty głowy. Często zastanawiamy się czy dany produkt na pewno na nas zadziała, czym się różni od innego i czy nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto. A może by tak stworzyć swój własny "mix" oparty o sprawdzone produkty, gdzie sami decydujemy o dawce? W tym krótkim poradniku przedstawię kilka najskuteczniejszych substancji, które moim zdaniem warto stosować przed treningiem w celu zwiększenia możliwości wysiłkowych naszego organizmu.

NAC, czyli N-acetylocysteina
O czym mowa? Acetylocysteina – organiczny związek chemiczny, N-acetylowa pochodna L-cysteiny o działaniu mukolitycznym. A tak po naszemu jest to przemieniona wersja cysteiny, czyli aminokwasu posiadającego siarkę.

Suplementacja całoroczna i długookresowa. Co warto przyjmować?
Zgodnie z definicją suplement diety „jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będącym skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzanym do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie”. Patrząc na ww. definicję po „suple” sięgamy wtedy, kiedy musimy uzupełnić pewne braki, których nie jesteśmy dostarczyć z naszej codziennej diety (bądź nie mamy takiej możliwości). Moim zdaniem jest kilka produktów, które warto stosować przez cały rok bądź dłuższy, stały okres i pokrótce przedstawię je w poniższym artykule.