Gainery

Gainery, to odżywki węglowodanowo-białkowe stosowane przede wszystkim jako wsparcie w budowaniu masy mięśniowej i/lub zwiększeniu masy ciała. Służą uzupełnieniu kalorii w diecie jako dodatek do posiłku, samodzielny  posiłek lub przekąska.

Gainery najczęściej dzielimy na klasyczne, czyli takie zawierające 15-25% białka w składzie (chociaż zdarzają się też takie mające go nawet 35%) oraz na tzw. bulki, czyli mieszanki zawierające 50% białka i 50% węglowodanów.

Doskonale sprawdzają się jako uzupełnienie codziennej diety w okresie masowym, kiedy nie możemy zaspokoić naszego zapotrzebowania na kcal, oraz jako zastępczy posiłek w momencie gdy mamy napięty grafik i nie mamy czasu zjeść. Większość gainerów zawiera w składzie białko serwatkowe o wysokiej wartości biologicznej oraz maltodekstryny, dektroze oraz węglowodany pochodzące ze skrobi kukurydzianej. Składniki te sprawnie się wchłaniają. Dla poprawy trawienia warto spożywać je razem z enzymami trawiennymi. Jeśli brakuje nam białka a nie chcemy dodawać węglowodanów, można dodać koncentrat lub izolat białka serwatkowego o takim samy lub podobnym smaku, dzięki czemu wzbogacimy nasz posiłek.

Odżywki węglowodanowo-białkowe sprawdzają się także jako zamiennik posiłku przed treningowego raz po treningowego. Szczególnie docenią to osoby, które mają problem z brakiem czasu żeby zjeść coś przed treningiem lub nie mają apetytu po treningu. Należy pamiętać jednak aby stosować je jako uzupełnienie diety oraz dodatek, a nie jako podstawę żywienia.

Aktywne filtry