Kofeina/Guarana

Kofeina jest substancją silnie pobudzającą. Wśród produktów o podobnym działaniu jest ona najbezpieczniejsza.

Pozyskiwana jest z roślin lub drogą syntetyczną. Jej naturalnym źródłem są min. kawa, herbata, yerba mate, guarana, a nawet kakao (w niewielkich ilościach).

Substancja ta cieszy się popularnością, przede wszystkim przez wzgląd na swoje szerokie spektrum działania. Ceniona jest przede wszystkim za pobudzenie i zwiększenie poziomu koncentracji u osób, które ją stosują. Po za tym zwiększa poziom dopaminy, co sprawia, że poprawia się samopoczucie. W sporcie również znajduje zastosowanie. Bardzo często możemy ją znaleźć w składnie przedtreningówek, ponieważ podnosi poziom energii, dzięki czemu, mamy więcej siły, jesteśmy bardziej wytrzymali, pobudzeni i zmotywowani do treningu. Kolejną z korzystnych właściwości jaką wykazuje kofeina jest wspomaganie spalania tkanki tłuszczowej. Spożywana przed treningiem zwiększa termogenezę, czyli wytwarzanie ciepła przez organizm, co wiąże się z dodatkowych wydatkiem energii przez organizm. Dodatkowo, efekt podkręcania spalania zawdzięcza również przez pobudzenie, ponieważ mięśnie pracują lepiej i efektywniej, a co za tym idzie potrzebują więcej energii.

Należy jednak wspomnieć o tym, że kofeina w zbyt dużych ilościach może być niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia, dlatego należy nie przekraczać zalecanej dawki. Również osoby, które mają problemy z układem sercowo-naczyniowym, powinny uważać na tę substancję.

Na rynku występuje najczęściej w postaci proszku, tabletek lub w kapsułkach.

Aktywne filtry