Kreatyna

Kreatyna, to w zasadzie podstawa suplementacji w każdej dyscyplinie sportowej. Dostarcza energii wszystkim komórkom naszego ciała, a przede wszystkim mięśniom. Kreatyna naturalnie występuje w mięsie, natomiast na potrzeby sportu warto dostarczać ją w postaci suplementu, gdyż w pożywieniu jej ilość będzie niewystarczająca.

Kreatyna pozwala na ćwiczyć dłużej i intensywniej, zarówno na siłowni jak i na boisku czy basenie. Występuje w wielu formach, spośród których najpopularniejsze są monohydrat, jabłczan i chlorowodorek (HCL). Istnieje również wiele miksów kreatynowych, w których znajdziemy trzy, sześć lub nawet dziesięć i więcej form kreatyny dla maksymalnie zoptymalizowanego efektu działania. Warto poeksperymentować i znaleźć najlepszą kreatynę dla siebie, gdyż różne organizmy mogą różnie reagować na różne formy kreatyny i działanie niektórych może okazać się nieco bardziej zauważalne od innych.

Dwie najpopularniejsze formy, tj. monohydrat i jabłczan, są równocześnie dwiema najtańszymi, gdzie ten drugi jest nieco droższy. Można je scharakteryzować następująco:

Monohydrat jest popularnie nazywany kreatyną na masę, ponieważ wykazuje skłonności do zatrzymywania (retencji) wody w komórkach mięśniowych. Jest to efekt jak najbardziej pożyteczny, gdyż komórki mięśniowe są lepiej odżywione i przyspiesza to ich wzrost.

Jabłczan z kolei popularnie nazywany jest kreatyną na redukcję, gdyż nie wykazuje skłonności do zatrzymywania wody, więc nie „tuszuje” efektów odchudzania. Również nieco lepiej sprawdza się w sportach typowo wytrzymałościowych jak bieganie, rower czy pływanie pod względem efektywności.

Której kreatyny byśmy nie wybrali, dawkowanie będzie takie samo – zalecanym jest przyjmować 5-6 g kreatyny na dobę codziennie. Wyższe jej spożycie nie przynosi dodatkowych korzyści. Wyjątkiem może być przygotowanie się do np. zawodów, gdzie uderzeniowe dawki rzędu 10-20 g dziennie przez np. tydzień przed zawodami mogą dać nieznacznie lepsze rezultaty. Nie trzeba również robić cykli dawkowania kreatyny, można ją przyjmować nieprzerwanie.

Aktywne filtry